بیانیه ایران در واکنش به استفاده ابزاری کشورهای غربی از حقوق بشر علیه چین

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، هیأت نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در دفتر سازمان ملل متحد در ژنو سوئیس روز چهارشنبه طی بیانیه‌ای سوء‌استفاده برخی کشورهای غربی از حقوق بشر به‌منظور اعمال فشار بر دولت چین را محکوم و تأکید کرد که این اولین بار نیست که غربی‌ها از حقوق بشر استفاده ابزاری می‌کنند.

در بیانیه هیأت نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در دفتر سازمان ملل در ژنو آمده است:

«یک بار دیگر هدف اصیل ارتقاء و حفاظت از حقوق بشر در خدمت منافع سیاسی عده‌ای قلیل که به‌طور سنتی حقوق بشر را یکی از ابزارهای سیاست خارجی خود برای اعمال فشار بر کشورهای مخالف می‌دانند، قرار گرفته است. در همین راستا جمهوری اسلامی ایران قویاً رفتارهای غیرقابل‌قبول برخی کشورهای غربی در قبال چین و اِعمال استانداردهای دوگانه و سوءاستفاده از حقوق بشر در قالب دستاویز قرار دادن وضعیت اقلیت‌های قومی در این کشور را محکوم می‌کند.

این واقعیت که دقیقاً همین کشورها دائماً چشمان خود را به روی نقض آشکار و نظام‌مند حقوق بشر، جنایات جنگی و جنایت علیه انسانیت توسط نزدیکترین متحدان خود علیه مردم بیگناه یمن و فلسطین می‌بندند،‌ چهره و نیت واقعی حامیان این نامه [علیه چین] را نشان می‌دهد.

متأسفانه به‌کارگیری چنین استانداردهای کاملاً دوگانه‌ای از سوی این کشورها باعث شده است که سازوکارهای بین‌المللی حقوق بشر در حد ابزارهای سیاسی تنزل پیدا کند؛ ابزارهایی که به راحتی علیه هر کسی که از نظر آنها دوست نباشد،‌ مورد استفاده قرار می‌گیرد.»

انتهای پیام/.