آئین بزرگداشت حضرت آیت‌الله شاهرودی در قم برگزار شد

به گزارش خبرگزاری تسنیم از قم، مراسم ارتحال حضرت آیت‌الله سیدمحمد حسینی شاهرودی مرجع تقلید فقید شیعیان با حضور مراجع و علما در مسجد امام رضا(ع)برگزار شد.

آیت‌الله شبیری زنجانی مرجع تقلید شیعیان، حضرات آیات سیدحسین شاهرودی، سیدکاظم شاهرودی، سیدعلی‌نقی اردبیلی، سیدجعفر علم‌الهدی، نمایندگان بیوت مراجع، طلاب و روحانیون و اقشار مختلف مردم در این مراسم حضور داشتند.

حجت‌الاسلام شرعیات در این مراسم سخنرانی کرد و سید محسن شیرازی به مدیحه‌سرایی پرداخت.

حجت‌الاسلام شرعیات با اشاره به ویژگی های اخلاقی حضرت آیت‌الله سید محمد شاهرودی بیان کرد: این مرجع بزرگ جهان تشیع در موضوعات علمی و اجتماعی بی‌نظیر بودند و فعالیت قابل توجهی برای ترویج معارف دینی داشتند.

وی تصریح کرد: آیت‌الله العظمی سیدمحمود شاهرودی پدر آیت‌الله العظمی سیدمحمد شاهرودی از مراجع برجسته بودند و خاندان این مرجع تقلید نیز از چهره‌های برجسته علمی هستند.

به گزارش تسنیم آیت‌الله العظمی سیدمحمد شاهرودی مرجع بزرگ جهان تشیع متولد سال 1304 در نجف و فرزند مرجع عالی‌قدر جهان تشیع مرحوم آیت‌الله‌ سید محمود شاهرودی بود که روز شنبه 16 تیرماه به دلیل بیماری در بیمارستانی در تهران و در سن 94 سالگی دارفانی را وداع گفت.

این مرجع بزرگ و جلیل‌القدر صاحب تألیفاتی چون توضیح مناسک حج، دروس فی احکام النساء و ذخیره المؤمنین لیوم الدین بود که به خاطر استعداد و ذکاوت فوق‌العاده‌ای که داشت در سن 39 سالگی درس خارج فقه و اصول را در نجف تدریس می‌کرد.

یکی از اقدامات عظیم بیت آیت‌الله‌ شاهرودی سنت پیاده‌روی کربلاست و این بیت معظم از بنیان‌گذاران این حرکت عظیم مردمی هستند و آیت‌الله‌ العظمی سید محمود شاهرودی مرجع بزرگ جهان تشیع از مؤسسین این اقدام است و فرزند برومند ایشان آیت‌الله‌ سید محمد شاهرودی این حرکت را ادامه داد و تثبیت این پیاده‌روی مرهون بیت آیت‌الله‌ شاهرودی است.

انتهای پیام/ح