اوضاع بد حزب مرکل در آستانه انتخابات ایالتی بایرن

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از نشریه “بیلد” آلمان، حدود یک هفته مانده تا انتخابات ایالتی در بایرن نتایج جدیدترین نظرسنجی از اوضاع وخیم میزان رضایتمندی شهروندان آلمانی از اتحادیه احزاب متحد مسیحی خبر می دهد.

این نظر سنجی که به سفارش نشریه “بیلد” آلمان و توسط موسسه “امنید” انجام شده است نشان می دهد که  تنها 27 درصد شهروندان  به احزاب دموکرات مسیحی و سوسیال مسیحی رای می دهند.

این نظر سنجی نشان می دهد که سه حزب سبز، سوسیال دموکرات و حزب افراطی “جایگزینی برای آلمان”، هم رقابت سختی را برای قرار گرفتن در جایگاه دومین حزب قدرتمند دارند و میزان آراء آن ها بسیار نزدیک به هم است. بر این اساس حزب سوسیال دموکرات 17 درصد آراء شهروندان و سبزها 16 درصد را به دست آوردند. حزب افراطی “جایگزینی برای آلمان” هم 17 درصد آراء شهروندان در این نظر سنجی را به دست آورد.

چپ ها نیز با یک درصد سقوط 10 درصد آراء شهروندان را کسب کردند. حزب لیبرال دموکرات هم 9 درصد آراء شهروندان را به دست آورد.

موسسه “امنید” این نظر سنجی را در فاصله زمانی 27 سپتامبر و 2 اکتبر سال جاری از بین حدود 1515 شهروند واجد شرایط رای دادن انجام داده است. در این نظر سنجی این پرسش طرح شده بود که اگر در یکشنبه آینده انتخابات پارلمانی برگزار شود شما کدام حزب را انتخاب می کنید؟

دولت فعلی آلمان از زمان روی کار آمدن با حاشیه‌های زیادی همراه بود. مذاکرات طولانی‌مدت میان احزاب مختلف آلمان برای تشکیل دولت در سایه خطرات دائمی برای شکست این مذاکرات از ابتدا، شروع به کار ائتلاف بزرگ را با چالش‌های فراوانی همراه کرد.

مناقشات طولانی مدت در دولت ائتلافی بر سر مسائل مختلف از جمله مسئله مهاجران و آینده رئیس سازمان اطلاعات داخلی آلمان هم شرایط پیچیده تری را برای دولت ائتلافی جدید در آلمان به وجود آورد.

نتایج نظرسنجی‌های اخیر هم از تمایل بالای شهروندان آلمانی به برگزاری انتخاب مجدد و برکناری مرکل خبر می‌دهد، به این ترتیب مرکل در اولین سال چهارمین دور صدراعظمی خود روزهای پرتلاطم با وقایعی غافلگیرکننده را تجربه می‌کند که تجربه تلخی را برای او رقم می‌زند و می‌تواند سال‌های طولانی موفقیت‌های او در دوران کاری سیاسی‌اش را تحت الشعاع قرار دهد.

انتهای پیام/