درگیری لفظی روی سند خشکسالی لرستان؛ از انتقاد معاون استاندار تا پاسخ جهاد کشاورزی

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد،  امروز جلسه  شورای هماهنگی مدیریت بحران استان در سالن جلسات استانداری لرستان تشکیل شد تا با حضور مدیران دستگاه‌های اجرایی مختلف چالش‌های پیش روی استان بررسی و اقدامات پیشگیرانه جهت وقوع حوادث در فصل‌های پیش رو به کار گرفته شود اما یکی از مباحث قابل توجه در این جلسه بگومگوی فرماندار ویژه بروجرد و رئیس جهاد کشاورزی لرستان بر سر سند جامع خشکسالی استان بود که علی رغم گذشت چهار سال هنوز تهیه و عملی نشده است.

رضا آریایی فرماندار ویژه بروجرد در این جلسه  اظهارداشت: برای تهیه سند جامع خشکسالی استان، سنوات گذشته حدود 90 میلیون تومان با مرکز تحقیقات جهاد کشاورزی استان قرارداد بستیم تا این سند را تهیه و ابلاغ کند اما تاکنون علی‌رغم برگزاری جلسات مختلف هنوز مرکز تحقیقات هیچ خروجی برای این کار نداشته در حالی که پول را گرفته‌اند و بین خود توزیع کرده‌اند و نهایتا هیچ اتفاقی هم نیفتاد.

وی افزود: وقتی سند جامع خشکسالی را که دستگاه متولی (جهاد کشاورزی) پول آن را هم گرفته و وظیفه ذاتی آن است نمی‌تواند تهیه کند چرا مدام از اساتید دعوت کنیم که بگویند لرستان تحت تاثیر خشکسالی است در حالی که همگی خبر داریم. برای مقابله با خشکسالی می‌خواهیم چکار کنیم؟ برنامه‌مان چیست؟

فرماندار بروجرد عنوان کرد: قرار بود سند جامع خشکسالی استان به ما راهکار بدهد، الگوی کشتمان را برای سال‌های آینده مشخص کند باید گفت خشکسالی یک بحث جدی است و ممکن است امسال بارش‌هایی داشته باشیم اما این بارش‌ها مقطعی و استثنا سال‌های دوران خشکسالی است.

وی بیان کرد: ما ضمن اینکه خشکسالی را به صورت جد داریم باید گفت وضعیت خشکسالی استان فوق العاده بحرانی‌تر از چیزی است که فکر می‌کنیم فقط مشکل ما این است که صدا و سیمای نمی‌تواند از زیر زمین فیلم بگیرد که چقدر زیر پای همه ما خالی شده است.

آریایی گفت: به طور یقین پدیده فرونشست زمین از قسمت غرب استان شروع خواهد شد و سنوات آتی آثار خود را نشان می‌دهد پس دستگاه‌های اجرایی استان روی این قضیه باید تاکید کنند.

وی تصریح کرد: قرار بود سند جامع خشکسالی استان در شورای مدیریت بحران استان تصویب و سپس با امضای استاندار ابلاغ و لازم الاجرا  شود اما تاکنون چنین نامه‌ای به هیچ دستگاه متولی ابلاغ نشده است.

فرماندار بروجرد اظهارداشت: مرکز تحقیقات جهاد کشاورزی استان قرار بود نواقص این سند را برطرف و کار کارشناسی شود اما علی‌رغم گذشت چهار سال از قضیه هنوز سند جامع خشکسالی استان تنظیم نشده است.

عبدالرضا بازدار رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان نیز در بحث تهیه سند جامع خشکسالی در پاسخ به اظهارات آریایی مدیرکل سابق مدیریت بحران لرستان و فرماندار بروجرد گفت: سند اتفاق نظر همه دستگاه‌ها بر یک موضوع خاص و یک اجماع نظر در حوزه‌های مختلف است، این سند در واقع نهایی شده است.

وی افزود: در سند جامع خشکسالی استان چالش‌ها و مشکلات هر حوزه بررسی شده است و اینکه هر دستگاه در حوزه کاری خود چه اقداماتی می‌تواند انجام دهد آماده شده است پس وظیفه دستگاه است که آن را پیگیری کند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان عنوان کرد: مرکز تحقیقات چالش‌ها را در جلسات و کارگروه‌های متعددی که با حضور دستگاه‌ها برگزار شده بررسی و سند نهایی و ابلاغ شده است.

وی بیان کرد: این سند نهایی شد موضوع خاصی نبوده اما واقعیت امر این است که جایگاه مسائل پژوهشی و کارگروه‌های فنی در استان خیلی خالی است و به نظرم ورود به مسائل علمی به مسائل خیلی مهم است چون دانشگاه و مراکز علمی مقداری به حاشیه رفته‌اند و اینها می‌توانند به این وضعیت کمک کنند.

آریایی فرماندار بروجرد در بخش دیگری از سخنان خود در رابطه با تعطیلی مدارس فصل سرما نیز تصریح کرد: برای اعلام تعطیلی در شهرستان فرماندار، رئیس آموزش و پرورش و هواشناسی باید به نتیجه برسند چون متولی آموزش و پرورش، آموزش و پرورش است تمام تعطیلات را روابط عمومی آموزش و پرورش استان اطلاع رسانی کند تا آن بحث‌های ناهماهنگی حل شود.

وی اظهارداشت: با توجه به تغییر اقلیمی که پیش آمده است، اتفاقاتی که در شمال کشور پیش آمد به طور یقین در استان‌هایی همچون لرستان، ایلام، کرمانشاه و کردستان که در ردیف استان‌هایی با بارش نرمال در پاییز و حتی بیشتر از نرمال پیش بینی شده، سیلاب‌های بزرگی خواهیم داشت پس همه دستگاه‌های اجرایی باید این آمادگی را داشته باشند.

فرماندار بروجرد افزود: در استان جلسات مدیریت بحران بدین صورت برگزار می‌شود ولی در شهرستان‌ها این جلسات باید به صورت میدانی باشد به طوری که دستگاه‌های اجرایی با اتفاق فرماندار، شهردار و مدیر دستگاه در محل‌هایی که با حوزه کاری آن مدیر ارتباط دارد حضور پیدا کنند و نقاط ضعف را شناسایی و بررسی کنند.

وی عنوان کرد: در طول یک ماه گذشته به اتفاق مدیران دستگاه‌های اجرایی بروجرد در نقاط مختلفی که لازم بود حضور پیدا کردیم و نقاط ضعف و بحث لایروبی انهار را بررسی و  زباله‌هایی که در برخی از مناطق بود جمع آوری شد.

آریایی بیان کرد: از نظر امکانات، تجهیزات و توانمندی بضاعت استان محدود است پس اگر در حوزه شهرستانی اتفاقی بیفتد باید در شهرستان جمع شود پس باید روی پیشگیری‌ها کار شود تا غافلگیر نشوند و مشکل خاصی پیش نیاید.

فرماندار بروجرد گفت: در بحث توزیع اعتبارات نیز در دستگاه‌ها توقع ایجاد نکنید که همه کارهای خود را رها کنند چون در قانون بودجه سه یا دو درصدی که از محل منابع اعتبارات کشوری برای مدیریت بحران کنار گذاشته‌اند و در قانون لازم الاجراست عنوان شده است برای موارد پیش بینی نشده و حوادث غیر مترقبه است برای همین است که اکنون سازمان برنامه و بودجه  پولی در اختیار وزارت نیرو قرار داده تا در موارد پیش بینی نشده بین استان‌ها توزیع شود.

وی عنوان کرد: واقعیت این است که پولی برای تجهیزات و امکانات می‌آید اصلا وجود خارجی ندارد  و باید از محل بضاعت استانی باشد.

انتهای پیام/ ع