1000 میلیارد تومان برای جبران خسارت سیل لرستان اعتبار تخصیص یافته است

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، سید موسی خادمی ظهر امروز در جلسه شورای اداری استان لرستان که در سالن اجتماعات استانداری برگزار شد با بیان اینکه امروز جلسه شورای اداری به مناسبت چهلمین سالگرد تاسیس نهاد نماز جمعه برگزار شده است اظهار داشت: مراسم سیاسی و عبادی پیش از انقلاب دارای اوج و فرودهای زیادی بوده به گونه‌ای که در صدر اسلام در اوج و پس از آن دچار افول و انحراف شد که در همین راستا با تاکید و دستور امام خمینی(ره) در سال 58  نهاد نماز جمعه تبدیل به یک نهاد محکم و اثر گذار در تاریخ انقلاب اسلامی شد.

وی افزود: خروجی فرضیه نماز جمعه قاعدتا وحدت بخشی اسلامی، افزایش آگاهی‌ها و اصلاح طلبی در جامعه است و نباید چنین شود که این تریبون‌ها گاها تبدیل شود به محل‌های اختلاف یا دامن زدن به اختلافات که این امر انحراف و خروج از هدف اصلی نماز جمعه است.

استاندار لرستان عنوان کرد: گاهی اوقات ممکن است همسانی اطلاعات بین مسئولان و ائمه جمعه وجود نداشته باشد بنابراین مسئولان باید سعی کنند اطلاعات ائمه جمعه را در حوزه کارهایی که انجام می‌دهند بالا ببرند و جزئیات امور اجرایی را به آنها اطلاع دهند و حضور در جلسات مشترک و ارتباطات مسئولان با ائمه جمعه باید بیشتر شود.

وی بیان کرد: مسئولان و ائمه جمعه فرصتی جهت مقابله با یکدیگر و تلف‌کردن انرژی همدیگر ندارند و این روزها به دلیل مشکلات کشور و خباثت‌های دشمنان ایران لزوم وحدت بین ائمه جمعه و مسئولان آشکارتر است.

خادمی با اشاره به سیل اخیر استان لرستان  گفت: سیل به معنای واقعی در استان لرستان اتفاق افتاده و این در حالی است که در استان‌های دیگر با توجه به افزایش تدریجی سطح آب آمادگی‌های لازم را داشته و یا با حجم آب تنظیم شده روبرو بودند ولی در استان لرستان با توجه به کمبود امکانات سیل ناگهانی  که اتفاق افتاد خسارات زیادی به همراه داشت.

وی تصریح کرد: با توجه به اینکه در استان با سیل وحشتناک روبرو بودیم استان در بحث مدیریت‌های اولیه و آگاهی دادن به مردم و پس از آن در جمع کردن حوادث بسیار خوب عمل کرد و اینکه آب، برق و گاز  حدود هزار و 600روستا در کمتر از 12روز وصل شود کار ساده‌ای نیست. 

استاندار لرستان خاطر نشان کرد: در حوزه مسکن سیل‌زدگان تا این لحظه حدود،460 میلیارد تومان اعتبارات و بیش از 70میلیارد تومان  کمک بلاعوض به مردم پرداخت شده و کار ساخت و ساز در اکثر روستاها آغاز شده است.

وی اظهار داشت: لایروبی رودخانه‌ها ساخت دیواره ساحلی رودخانه‌ها، ساخت جاده‌های اصلی و فرعی از مهمترین  اقداماتی است که باید به سرعت انجام شود، خوشبختانه پیمانکار جاده خرم‌آباد_پلدختر مشخص شد و قرارداد اولیه با مبلغ 285میلیارد تومان بسته شده که این جاده حدود7کیلومتر تونل دارد و همچنین اقتصاد مردم رعایت و مسیر فعلی حفظ می شود.

خادمی افزود: استان لرستان باید آمادگی جذب اعتبارات را داشته باشد و مدیران باید مطالعه و طراحی‌های لازم برای اجرای پروژه‌ها را انجام دهند و در این شرایط خاص می‌توان پیمانکاران خوب را انتخاب کنند.

استاندار لرستان عنوان کرد: مدیران حتما برنامه لازم برای جذب منابع را باید داشته باشند و در حال حاضر حدود هزار میلیارد تومان اعتبارات سیل داریم که کل اعتبارات استانی و نفت حدود 300میلیارد تومان و مابقی اعتبارات توازن است که در همین راستا دستگاه‌ها باید فعال شوند و قابل قبول نیست وقتی اعتبار 5 هزار میلیارد تومان صندوق توسعه ملی توزیع شد دستگاهی بگوید باید مطالعه کنم و اسناد مناقصه تهیه کنم.

وی بیان کرد: دستگاه‌های نظارتی باید کمک کنند و شرایط را متوجه شوند چراکه اگر دیواره ساحلی تا آبان ماه ساخته نشود و روستایی دچار مشکل شود همه باید پاسخگو باشیم  ودستگاه نظارتی باید با نظارت  سلامت کار را پیگیری کنند.

خادمی گفت: با توجه به اینکه احساس می‌شود در استان لرستان از روز بعد از انتخابات تازه انتخابات شروع می‌شود تلاشم بر این است که خیلی فضا را انتخاباتی نکنم و در واقع بعضی‌ها همه هم و غمشان انتخابات است به گونه‌ای که انگار اولین بار است در جمهوری اسلامی می‌خواهیم انتخابات برگزار کنیم. 

وی تصریح کرد: قرار نیست از الان فضای استان را انتخاباتی کنیم تبلیغات  و بعضی حرکت‌ها و دامن زدن به این حرکات درست نیست بلکه سعی خواهیم کرد اصل مهم بی طرفی را رعایت خواهیم کرد و این اصل از اتاق خودم شروع و تا آخرین نقطه استان ادامه پیدا خواهد کرد و عجله برای اینکه فضای استان را از الان انتخاباتی کنیم نداریم.

استاندار لرستان با انتقاد از سفر بعضی از مدیران به شهرستان‌ها بدون هماهنگی با  فرمانداران خاطر نشان کرد: مدیران اگر می‌خواهند وارد شهرستانی شود چنانچه برای افتتاح و یا هر مراسم رسمی است حتما باید با فرماندار هماهنگ کنند و این قابل قبول نیست با کسی جز فرماندار هماهنگ کنند این مدیر ،مدیر دولت نیست مگر می‌شود در شهرستانی کلنگ زنی یا افتتاح انجام شود ولی فرماندار اطلاع نداشته باشد.

وی  با اشاره به اعتبارات سال گذشته اظهار داشت: علی رغم اینکه عده‌ای از دو ماه پیش شایعاتی مبنی بر اینکه اعتبارات جذب نشده و قرار است برگشت بخورد پخش کردند ولی اعتبارات به موقع  جذب شده و استان در جذب اعتبار سال گذشته و امسال در کشور اول بوده و این مهلت جذب اعتبار نیز برای استان‌هایی که اعتبار را جذب نکرده‌اند تمدید شده است.

انتهای پیام/ز