آسیب‌های اجتماعی در استان آذربایجان شرقی نقطه‌یابی می‌شود

به گزارش خبرگزاری تسنیم ازتبریز، سرهنگ پاسدار عبدالحسین ایمانی با حضور در در دفتر خبرگزاری تسنیم در استان آذربایجان شرقی اظهار داشت: معاونت اجتماعی سپاه یک معاونت جدیدالتأسیس است و برخی از مأموریت‌های ویژه در بخش‌ها و مباحث مختلف از سایر معاونت‌های سپاه به معاونت اجتماعی انتقال داده شده است.

وی افزود: 5 حوزه فعالیت در این معاونت خلاصه شده است و معاونت اجتماعی سپاه عاشورا نیز مأموریت‌های ویژه‌ای را در این  حوزه‌ها دنبال می‌کند که در این راستا برنامه‌های خود را در این سرفصل‌ها تدوین کرده‌ایم.

معاون اجتماعی سپاه عاشورا خدمات‌رسانی و محرومیت‌زدایی را به‌عنوان یکی از سرفصل‌های مهم فعالیت معاونت اجتماعی سپاه نام برد و تصریح کرد: امور نخبگان و سمن‌ها نیز از دیگر حوزه‌های فعالیت معاونت اجتماعی است که دراین بخش نیازمند مشارکت سمن‌های مرتبط هستیم.

ایمانی در ادامه خاطر نشان کرد: امر به معروف و نهی از منکر، و حجاب و عفاف نیز از دیگر سرفصل‌های این معاونت جدیدالتأسیس است و در حوزه درمان معتادان و پیشگیری از وقوع معضل اعتیاد برنامه‌های مختلفی را در دستور کار قرار داده‌ایم.

 طرح کرامت در حاشیه شهر تبریز اجرا می شود

وی آسیب‌های اجتماعی را یکی از حوزه‌های ویژه معاونت اجتماعی سپاه دانست و گفت:‌ یکی از دغدغه‌ها و برنامه‌های اصلی ما در بخش آسیب‌های اجتماعی است که نیازمند استفاده از ظرفیت‌های مختلف اقشار و دستگاه‌ها به‌ویژه دانشجویان، نخبگان و اساتید دانشگاه‌ها جهت برنامه‌ریزی جهت اجراست.

معاون اجتماعی سپاه عاشورا با بیان اینکه بیشتر فعالیت‌ها در خصوص پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی در سطح استان است عنوان کرد: در گذشته این مأموریت‌ها به صورت پراکنده انجام می‌شد ولی اکنون با ایجاد معاونت اجتماعی سپاه برنامه‌ها به صورت منسجم برگزار می‌شود که در این راستا دستور العمل ها یک دست، آسیب شناسی  و نیاز سنجی انجام شده و آسیب‌ها نقطه یابی می‌شوند.

ایمانی توجه به آسیب‌های اجتماعی که از دیدگاه مقام معظم رهبری تبیین شده است را از دیگر برنامه‌های معاونت اجتماعی سپاه عاشورا عنوان کرد و گفت: در این راستا در حوزه اعتیاد، طلاق، حاشیه نشینی در سطح استان به صورت نقطه‌ای به صورت کامل بررسی و نیاز سنجی شده است و  در حال آماده شدن است  که مشخص شود که کدام نقطه‌ها مثلاً به نوعی در مناطقی که این آسیب‌ها بالا است.

وی ادامه داد: طبق آمار، استان آذربایجان شرقی در حوزه آسیب‌های اجتماعی  بحرانی نیست و وضعیت خوبی دارد و با بررسی این آمار در تلاش هستیم در چند سال آینده به صورت بخش به بخش این آسیب‌ها را کم کنیم تا بخشی از مشکلات از دوش مردم کاسته شود.

معاون اجتماعی سپاه عاشورا از راه‌ا‌ندازی مدیریت اجتماعی در نواحی استان  آذربایجان شرقی خبر داد و تصریح کرد:‌ در حال حاضر معاونت اجتماعی سپاه عاشورا در تمامی نواحی  استان راه‌اندازی شده و آماده عملیاتی کردن برنامه‌های راهبردی خود است.

ایمانی در ادامه از اجرای طرح کرامت در حاشیه شهر تبریز خبر داد و گفت: در آذربایجان شرقی 16 منطقه شناسایی شده است که  10 منطقه مربوط به شهر تبریز است که در این راستا در نظر داریم کمیته‌های 11 گانه ای را در این خصوص تشکیل دهیم تا تمامی سازمان‌ها و نهادها  در این خصوص نقش ایفا کرده و تمامی جوانب طرح کرامت تحت پوشش این طرح قرار گیرد.

وی  با بیان اینکه توجه ویژه‌ای به حوزه اعتیاد و پیشگیری داریم یادآور شد: ذر این راستا طرح درمان خانگی  را اجرا می‌کنیم که مباحث درمان در راستای زندگی ایرانی اسلامی و بحث درمان در خانه خود فرد معتاد انجام می‌شود.

معاون اجتماعی سپاه عاشورا ادامه داد:این طرح به صورت آزمایشی و کاملاً گیاهی در یکی از روستاهای استان انجام می‌شود که در صورت موفق بودن، این طرح در سطح کشور در تمامی استانها  انجام خواهد شد.

نیاز سنجی شهرستانی به صورت نقطه‌ای مهم ترین برنامه معاونت اجتماعی سپاه عاشورا است

ایمانی به بخش نخگبان این معاونت نیز اشاره کرد و گفت: سازماندهی نخبگان  و  حمایت از سازمان‌های مردم نهاد ارزشی از دیگر برنامه های مهم معاونت اجتماعی سپاه عاشورا است و در این راستا از نخبگانی که ارزشی هستند و در سطح جامعه نقش ایفا می‌کنند در مجامع عالی بسیج از ظرفیت‌های این نخبگان استفاده می‌شود.

معاون اجتماعی سپاه عاشورا در ادامه نیاز سنجی شهرستانی به صورت نقطه‌ای را از دیگر برنامه‌های این معاونت عنوان کرد و گفت: اساسی‌ترین مأموریت ما نیاز سنجی شهرستانی به صورت نقطه‌ای است که در تمامی شهرستانهای استان به صورت نقطه‌ای آسیب‌های اجتماعی که در راستای هر شهرستان است را شناسایی و برنامه ریزی  می‌کنیم تا در سال‌های آتی بر اساس آسیب‌های موجود برنامه ریزی کنیم.

وی با اشاره به اینکه امر به معروف و نهی از منکر نیز از دیگر وظایف این معاونت است ابراز کرد: امر به معروف و نهی از منکر اختصاص به مجموعه خاصی ندارد و برای همه واجب است ولی تنها سازمانی که مباحث و مواردی که امر به معروف و نهی از منکر را حفظ کرده مجموعه سپاه است که همانند گذشته چارت و مأموریت خود را حفظ کرده و مأموریت‌های خود را دنبال می‌کند، البته ستاد امر به معروف و نهی از منکر در سطح کشور و استانها با ریاست ائمه جمعه کشور برگزار می‌شود که مأموریت‌های ستاد در کمیته‌های زیر مجموعه خود نیز انجام می‌شود.

ایمانی در پایان عفاف و حجاب را از دیگر وظایف این معاونت دانست و گفت:در بحث ترویج زندگی ایرانی اسلامی و  تحکیم بنیاد خانوده فعالیت می‌کند کارگاه‌های آموزشی و تربیتی در سطح استان در تمام پایگاه‌های مقاومت محلات استان با تراکم بیشتر برگزار می‌شود.

گفت‌وگو از سعید رنجبر 

انتهای پیام/ش