مرمت اثر ملی دوران قاجار در استان سمنان آغاز شد

به گزارش خبرگزاری تسنیم از دامغان، مهدی جمال ظهر امروز در جمع خبرنگاران با بیان اینکه مرمت آثار تاریخی یکی از اولویت‌های مهم اداره کل میراث فرهنگی استان سمنان است اظهار داشت: بارندگی‌های شدید امسال که کشور و استان ما نیز از آن متأثر شد؛ خسارت‌های را در بخش‌های مختلف به بار آورد.

وی افزود: این بارندگی‌ها برخی آثار و بناهای تاریخی نقاط مختلف استان از جمله عمارت تاریخی صدیق شهرستان دامغان را دچار آسیب کرد.

1000 پروژه احداثی مرمتی توسط بسیج سازندگی در خراسان جنوبی انجام می‌شود

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان سمنان با اشاره به برآورد خسارت‌های به بار آمده در حوزه میراث فرهنگی گفت: اقدامات اولیه برای بازسازی و مرمت عمارت صدیق دامغان آغازشده است.

جمال عنوان کرد: در حال حاضر برای مرمت این بنای تاریخی یک میلیارد و 499 میلیون ریال اختصاص‌یافته است تا این مبلغ برای کاهش کل پشت‌بام، مرمت بادگیرها و استحکام‌بخشی دیوارهای این بنا هزینه شود.

وی با تأکید بر حفظ و‌ احیای مجدد این بنای تاریخی گفت: این عمارت یکی از قدیمی‌ترین بناهای تاریخی دامغان است که قدمت آن مربوط به دوره قاجار است.

به گزارش تسنیم، این عمارت با مساحتی بیش از 789 مترمربع است و جنب خانه لطفی در خیابان 12 فروردین شهر دامغان قرار دارد.

این خانه تاریخی به شماره 22753 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

این عمارت در 2 طبقه بناشده که داری چهارستون مربع گچی، 9 اتاق، 2 بادگیر- یک حمام و یک آب‌انبار است و در زمان قاجار به‌عنوان مهمانسرا استفاده‌شده است.

انتهای پیام/ ع