ازسرگیری مذاکرات اپوزیسیون و شورای نظامی در سودان/ توافق درباره حذف بند مصونیت مطلق در سند بیانیه قانون اساسی

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از آناتولی، جریان اپوزیسیون «نیروهای آزادی و تغییر» در سودان، فردا- سه‌شنبه- مذاکرات مستقیم با شورای نظامی انتقالی درباره «بیانیه قانون اساسی» را ازسر خواهند گرفت.

«ساطع الحاج» از رهبران در «نیروهای آزادی و تغییر» با اعلام این خبر، تصریح کرد رایزنی‌ها میان جریان‌های وابسته به نیروهای تغییر با هدف دستیابی به رویکرد و فرمولی واحد درباره «بیانیه قانون اساسی» همچنان ادامه دارد.

«بیانیه قانون اساسی» وظایف و مسئولیت‌های شورای حاکمیتی پیشنهادی برای اداره امور سودان طی دوره گذار، که با برگزاری انتخابات پایان می‌یابد، مشخص می‌کند.

الحاج گفت: «از دیدگاه‌ها و نظرات نیروهای آزادی و تغییر و شخصیت‌های آکادمیک و متخصص درباره بیانیه قانون اساسی استقبال می‌کنیم تا مقدمه‌ای برای ایجاد دیدگاهی یکپارچه و ورود به مذاکرات مستقیم با شورای نظامی در روز سه‌شنبه شود.»

جلسه مذاکره فردا با نظارت «محمد الحسن ولد لبات» میانجیگر اتحادیه آفریقا برگزار می‌شود.

از سوی دیگر، «نیروهای آزادی و تغییر» از توافق با شورای نظامی انتقالی بر سر حذف بند مصونیت مطلق در سند بیانیه قانون اساسی، که بین کمیته‌های فنی طرفین مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

طبق این گزارش، در برخی بندهای بیانیه قانون اساسی به برخی از اعضای شورای حاکمیت مصونیت جنایی و نیز مصونیت تقریبا کامل به دولت انتقالی و پارلمان داده و اعلام نظر در این زمینه به رئیس شورای حاکمیتی و رئیس پارلمان واگذار شده است.

ساطع الحاج در این‌باره عنوان کرد، شورای نظامی و «نیروهای آزادی و تغییر» توافق کرده‌اند که اعضای شورای حاکمیتی فقط از مصونیت اجرایی و نه مصونیت مطلق برخوردار باشند. این شورا قرار است بعد از توافق درباره اعلامیه قانون اساسی شکل بگیرد.‎

در همین راستا، اتحادیه آفریقا از شورای نظامی سودان و جریان «نیروهای آزادی و تغییر» خواست به چارچوب زمانی تعیین‌شده برای جلسات مذاکرات درباره بیانیه قانون اساسی، که طی روزهای دوشنبه و سه‌شنبه برگزار می‌شود، پایبند بمانند.

انتهای پیام/