دادگاه رسیدگی به فساد گسترده یک نماینده سابق مجلس جمهوری آذربایجان برگزار شد

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از ترند، دادگاه جرایم سنگین باکو محاکمه جهانگیر حاجی اف رئیس سابق بانک بین المللی آذربایجان و دونیامین خلیلوف نماینده سابق مجلس به همراه اسماعیل هدایت زاده، جمال حسنوف، سارخان رسولوف، ناطق ایمانوف، سمیر حاجیف، تبریز عبدالحمیدوف، ماهر غفاروف، سدیخ مرتضایف، ترلان محرموف، فخرالدین هیبتوف، رامین احمدوف، فارض مرادوف، صلاح الدین غدیروف، ارخان جواد، عارف رمضانوف، نوائی شیرینوف، سوتلانا اسدالله اوا، عارف مددوف ، عادل میکائیلوف و رامیز کریموف به اتهام اختلاس و فساد مالی را هم چنان ادامه می دهد.

در جلسه اخیر دادگاه رسیدگی به اتهامات این متهمان دادستان کل جمهوری آذربایجان خواستار 17 سال زندان برای جهانگیر حاجی اف رئیس سابق بانک بین المللی آذربایجان و 15 سال و نه ماه حبس برای دونیامین خلیلوف نماینده سابق مجلس شد.

همچنین دادستانی کل درخواست 6 سال زندان برای اسماعیل هدایت زاده و نیز مجازات های مشروط برای دیگر متهمین شد. از نام های دیگر متهمین برای افتتاح حساب و جابه جایی میلیون ها منات استفاده شده است. محاکمه این متهمان ادامه خواهد داشت.

براساس اطلاعات رسمی منتشر شده، در جریان تحقیقات مشخص شد که قراردادهایی برای خرید و فروش اوراق بهادار با مبلغ 3.4 میلیارد دلار و 987 میلیون یورو با برخی از اشخاص حقوقی در کشورهای مختلفی انجام شده است.

هم چنین چندین معامله غیرقانونی با استفاده از اوراق بهادار در سالهای 2001 تا 2015 بر اساس دستورات جهانگیر حاجی اف، رئیس هیأت مدیره وقت بانک بین المللی آذربایجان صورت گرفته است.

علاوه بر این، دونیامین خلیلوف نماینده سابق مجلس متهم به اختلاس 4.7 میلیارد منات از دارایی های دولتی هستند. هم چنین حاجی اف متهم است که در سال های 2011 الی 2014 حدود  1 میلیارد و 752 میلیون منات مالیات ناشی از سود یکی از شرکت هایش به طور مشترک با خلیلوف آن را اداره میکرده، را پرداخت نکرده است.

دادگاه جرائم سنگین باکو پیش از این حاجی اف را به 15 سال، خلیلوف را به 13 سال و اسماعیل هدایت زاده را به 7 سال زندان محکوم کرده بود. اما با تصمیم دادگاه تجدیدنظر حکم خلیلوف به 12 سال و 9 ماه و حکم هدایت زاده نیز به 5 سال کاهش یافت.

انتهای پیام /