کاهش روزافزون حمایت از پناهندگان زیر سن قانونی در آلمان

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از روزنامه “دی ولت” آلمان، بر اساس پاسخ دولت آلمان به یک درخواست حزب چپ این کشور پناهندگان زیر سن قانونی که بدون والدین خود به آلمان می آیند کم تر و کم تر از طرف دولت آلمان تحت حمایت قانونی قرار می گیرند.

در حالی که نرخ پذیرش این گروه از پناهندگان در آلمان در سال 2016 حدود 90 درصد بوده است، در سال 2017 به 80 درصد کاهش پیدا کرده و در سه ماهه ابتدایی سال جاری میلادی به 46 درصد برای زیر 16 ساله ها و 54 درصد برای بین 16 و 17 سال رسیده است.

هم‌زمان ورود این گروه از پناهجویان به آلمان نیز بسیار کم شده است. به گزارش خبرگزاری آلمان در سه ماهه اول سال گذشته 3379 پناهجوی زیر 18 سال تقاضای پناهندگی کرده بودند. در سه ماهه دوم سال 2018 این رقم به 939 نفر رسیده است.

مهاجران نوجوان بخصوص از کشورهای افغانستان، اریتره، سومالی و گینه به آلمان می آیند و 90 درصد آن ها پسر بوده و هفت نفر از ده نفر آن ها بین 16 تا 17 سال دارند.

“اولا یلپکه”، سخنگوی سیاست داخلی فراکسیون حزب چپ آلمان از این مسئله انتقاد کرده که در حالی که وضعیت اسفبار امنیتی در افغانستان به هیچ عنوان بهتر نشده، از عده پناهجویان نوجوان افغان که با تقاضای اقامت‌‌شان در آلمان موافقت می‌شود، به شکل چشمگیری کاسته شده است.

البته این فقط شامل حال نوجوانان متقاضی پناهندگی از افغانستان نمی‌شود بلکه پناهجویان سوریه، عراق و سومالی را نیز باید به آن‌ها اضافه کرد. او هم‌چنین گفته است که قانون پیوستن خانواده پناهجویان نابالغ که در ماه آوریل سال جاری تصویب شد، در عمل هیچ تاثیری بر نحوه برخورد با این پناهجویان در آلمان نگذاشته است.

از آنجایی که هزینه اقامت مهاجران زیر سن قانونی در آلمان در سال بسیار گران تر از افراد بزرگسال است بنابراین برخی ایالات آلمان مانند زاکسن و بایرن خواستار بازنگری دولت آلمان درباره پذیرش این پناهجویان شده اند.

وزارت خارجه آلمان پیشتر گفته بود که حق پیوستن خانواده‌ها به فرزندان نابالغ خود در آلمان مادام که به سن بلوغ نرسیده‌اند وجود دارد. وزارت کشور آلمان نیز در پاسخ به سخنگوی حزب چپ گفته است که دولت ائتلافی در حال تصمیم‌گیری در این باره است.

انتهای پیام/