کردستان| حمام هاشمی بیجار در آستانه نابودی است

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بیجار، حمام هاشمی بیجار یکی از حمام‌های قدیمی و تاریخی شهرستان بیجار و استان کردستان است؛ حمامی با داستانی زیبا که می‌توانست به یکی از بهترین دستاویزهای جذب گردشگر به شهر بیجار بدل شود، اما متأسفانه به‌دلیل بی‌توجهی مسئولان به محلی برای فروش مرغ زنده تبدیل شده است!

به‌اذعان اهالی محله حمام هاشمی، صاحب این ملک به‌دلیل ترس و نگرانی در خصوص تصرف حمام توسط دولت، نیمی از حمام را خراب کرده و به کارگاه لحاف‌دوزی تغییر کاربری داده و بخش دیگر این حمام نیز به محلی برای عرضه مرغ زنده تبدیل شده است.

نکته شایان توجه در خصوص این حمام فقدان عکس‌ها و اسناد تاریخی است و حال نیز به‌دلیل غفلت مسئولان از پتانسیل تاریخی حمام این ملک در ید شخص بوده و اجازه‌ای برای عکاسی به افراد داده نمی‌شود. وقتی خبرنگار تسنیم قصد ورود به حمام هاشمی جهت عکاسی را داشت مالک این حمام مخالفت کرده با عصبانیت اظهار داشت: “می‌خواهید سرمایه‌ام را غارت کنید.”، دیدگاهی که صرفاً جنبه مادی ملک را متذکر شده و به همین خاطر توجه به گنجینه معنوی اثر را از میان می‌برد و همچون قسمت ورودی حمام و درب اصلی آن که قفل و چفت شده، راه ورود به پیشینه و نقش این حمام عمومی نیز  کاملاً مسدود بوده و هیچ‌کس را یارای گشایش آن نیست.

حمام هاشمی بیجار با قدمت هزارساله که می‌توانست یکی از جاذبه‌های توریستی و گردشگری استان کردستان باشد، هم‌اکنون در حال نابودی است و مسئولان هم سال‌هاست چاره‌ای برای بازسازی و مرمت این حمام پیدا نکرده‌اند.

نقطه مقابل این اثر تاریخی، حمام فین کاشان است که به‌خلاف حمام هاشمی توانسته نقش خود را به‌عنوان یک میراث فرهنگی به‌خوبی ایفا و سالانه گردشگرهای زیادی را از اقصی نقاط کشور به خود جذب کند.

نکته شایان توجه در خصوص حمام هاشمی غفلت سازمان میراث فرهنگی کردستان از این اثر است به‌گونه‌ای که حتی در پایگاه اینترنتی این اداره‌کل نیز نامی از حمام هاشمی بیجار نیست و به همین خاطر این اثر در زمره آثار گمنام استان کردستان و شهرستان بیجار باقی مانده است.

حمام هاشمی میراث‌دار تاریخ معاصر بیجار

قرارگیری حمام هاشمی در جوار یکی از مساجد مشهور بیجار این قابلیت را برای حمام فراهم ساخته که به‌عنوان جزء لاینفکی از تاریخ معاصر بیجار شناخته و معرفی شود.

محمدرضا اکبری از ریش‌سفیدان کوچه حمام هاشمی در خصوص پیشینه این حمام به خبرنگار تسنیم گفت: حمام هاشمی خاطرات کودکی ما را زنده می‌کند، چراکه هر زمان از کنار درب حمام عبور می‌کنم روحیه‌ام تغییر می‌کند و مرا به سال‌های دوران نوجوانی و جوانی می‌برد.

وی افزود: متأسفانه بخش کوچکی از بافت قدیمی حمام باقی مانده و مابقی آن تخریب شده است.

آیین گِل‌گیران عاشورا در حمام هاشمی خاتمه می‌یافت

علی توکلیان، کارشناس تاریخ نیز در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: در زمان‌های قدیم با وجود اینکه در برخی منازل حمام وجود داشت، اما حمام هاشمی بیجار محلی برای گردآمدن افراد محسوب می‌شد.

وی افزود: حمام محل تجمع جوانان بود و چون در جوار مسجد قرار گرفته، افراد در جریان اتفاقات روزمره قرار می‌گرفتند.

توکلیان با بیان اینکه مسجد همواره با زندگی مردم بیجار عجین است، تصریح کرد: غالب مراسمات مذهبی و آیینی بیجار در مساجد برگزار می‌شود و مسجد به‌عنوان قطب مذهبی شهر نقش کلیدی را در گردهمایی‌های مذهبی و مناسبتی دارد.

وی یکی از این مراسمات را آیین عزاداری ایام محرم دانست و گفت: برگزاری مراسم سوگواری سرور و سالار شهیدان عاشورا در بیجار با آیین گل‌گیری همراه است.

این کارشناس تاریخ با بیان اینکه حمام هاشمی علاوه بر نقش اصلی خود به‌عنوان یک حمام عمومی در زمان حیاتش کاربری‌های دیگری نیز داشته است، خاطرنشان کرد: در روز عاشورای حسینی(ع) پس از پایان مراسم گل‌گیران، عزاداران به‌صورت رایگان می‌توانستند از حمام هاشمی استفاده کنند.

به گزارش تسنیم، حمام هاشمی یکی از میراث‌های ارزشمند شهرستان بیجار است که به‌دلیل همجواری با مسجد توانسته حیات معنوی بخشی از تاریخ معاصر بیجار و به‌ویژه دوران انقلاب را در دل خود جای دهد، حمامی که صرفاً در تاریخ شفاهی از نام آن برده می‌شود و اگر با این اوصاف میراث فرهنگی گامی برای حفظ آخرین نفس‌های این اثر تاریخی برندارد، مرگ این حمام نیز همچون بسیاری دیگر از آثار تاریخی بیجار حتمی خواهد بود.

گزارش از علی جباریان

انتهای پیام/م