رازیزنی وزرای خارجه چین و کانادا درباره پیمان جدید نفتا

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از شینهوا، وانگ یی وزیر امور خارجه چین و کریستیا فریلند امروز چهارشنبه تلفنی درباره تجارت جهانی و تعامل دو جانبه رایزنی کردند.

فریلند در این گفتگوی تلفنی درباره امضای توافق مکزیک-آمریکا-کانادا موسوم به USMCA یا نفتای جدید گزارش دهی کرد و گفت هر گونه توافق تجارت آزاد باید آزاد، جامع و نه اختصاصی باشد و اینکه USMCA نباید به حقوق و منافع کشورهای دیگر ضرر برساند.

وزیر خارجه کانادا همچنین گفت اتاوا آماده پیوستن به دیگر کشورها از جمله چین برای ایجاد یک نظام تجاری چندجانبه قانونمدار است و با هر گونه “حمایت‌گرایی” [سیاست اقتصادی جلوگیری از تجارت بین کشورها از طریق وضع تعرفه بر کالاهای وارداتی، محدودسازی حجم واردات و شماری دیگر از ضوابط دولتی است] مخالف است.

وزیر خارجه چین نیز در این رایزنی تلفنی گفت کشورش همواره به دنبال تجارت آزاد بوده است و از نظام تجاری چندجانبه با مرکزیت سازمان تجارت جهانی و پیشبرد آن حمایت کرده است. به گفته وی چین مخالف رویکرد حمایت گرایی [آمریکا] در زمینه تجارت است.

وی تصریح کرد هر گونه تلاش برای ایجاد مانع بر سر راه مدرن‌سازی چین موفق نخواهد شد.

وانگ یی از کانادا خواست در حمایت از نظام تجارت آزاد جهانی به چین بپیوندد و به ایجاد یک منطقه تجارت آزاد میان چین و کانادا کمک کند.

چین به دلیل گنجاندن بندی در توافق USMCA که به طور مشخص کشورهای عضو توافق را از تجارت با پکن منع می‌کرد گلایه مند بود.

انتهای پیام/