واحدهای صنعتی کرمانشاه روز به روز به ورشکستگی نزدیک‌تر می‌شوند

جهانبخش شکری در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در کرمانشاه، با اشاره به اینکه بخش صنعت با شعار حمایت نمی‌شود اظهر داشت: سود بانکی بخش صنعت باید تک‌رقمی شود در غیر این صورت توجیه اقتصادی ندارد و این در حالی است وضعیت واحدهای صنعتی در کشورهای همسایه و صنعتی با کشور ما بسیار متفاوت است.

وی با اشاره به اینکه واحدهای صنعتی روز به روز به ورشکستگی نزدیک‌تر می‌شوند و جریمه‌های سنگینی به بانک‌ها پرداخت می‌‌کنند عنوان کرد: با دو اعتصاب کامیون‌داران واحدهای صنعتی یک ماه به تعطیلی کشیده شدند اما بانک‌ها سود خود را دریافت می‌کنند بنابراین دولت باید توجه ویژه‌ای به بخش صنعت داشته باشد.

شکری یکی از مشکلات موجود را تفاوت زیاد ارزش‌گذاری گمرک دانست که سه برابر قیمت ارزی برآورد می‌شود و گفت: اکنون معاملات با کشور عراق به صورت ریالی انجام می‌شود و ارزی دریافت نمی‌شود و بنابراین باید برای این تعهدات ارزی تمهیداتی اندیشیده شود.

رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه افزود: یکی از استراتژی‌های اصلی واحدهای تولیدی استان برای راه‌اندازی صادرات محور بودن آن‌ها است که در صورت عدم اصلاح بخشنامه تعهد سپاری ارزی سبب توقف آن‌ها خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه یکی از درخواست‌های واحدهای صنعتی استان امهال دوساله تسهیلات دریافتی است عنوان کرد: وام فراگیر مربوط به سال 96 هنوز پرداخت نشده و طرح‌ها از طرف بانک‌های عامل پذیرش نمی‌شوند و از کل مبلغ هنوز به یک طرح نیز پرداخت نشده است.

شکری با بیان اینکه براساس بند(و) تبصره 16 مصوبه هیئت دولت که مقرر شده بود اصل بدهی و سود وام براساس قرارداد اولیه دریافت شود با گذشت 6 ماه از تصویب آن هنوز هیچ بانکی حاضر به اجرای آن نشده است در صورتی که با اجرای آن واحدهای تعطیل و نیمه‌فعال راه‌اندازی و سبب ایجاد اشتغال جدید می‌شود.

انتهای پیام/ش