بازدید 10 هزار گردشگر خارجی از جاذبه‌های خراسان جنوبی

حسن رمضانی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در بیرجند اظهار داشت: کویر یکی از مواهب الهی است که خراسان جنوبی نیز از آن برخوردار است اگر چه سال‌ها از آن غافل بودیم اما چند سالی است اقامتگاه‌های بخش خصوصی و غیره در کویر استان راه‌اندازی شده به گونه‌ای که در حال حاضر در کویر و نقاط جاذبه کویری خراسان جنوبی مشکلی در بحث اقامتگاه نداریم. 

وی از وجود اقامتگاه در کویر سه قلعه، دهسلم، نهبندان، کویر حلوان طبس، بشرویه و طبس خبر داد و افزود: در برخی از مناطق نیز کمپ‌های گردشگری در دست اجرا است. 

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشکری خراسان جنوبی از وجود 10 منطقه نمونه گردشکری در استان خبر داد و گفت: منطقه نمونه  گردشکری بند دره که سال‌ها بلاتکلیف بود در چند وقت گذشته به کارگروه شهرسازی فرستاده شد  تا اصلاحات و نواقص آن برطرف شود.

وی افزود: به سرمایه‌گذار مهلت قانونی داده شد تا بتواند برای ساخت اقدام کند و اگر در مهلت قانونی تعیین شده سرمایه‌گذار اقدامات لازم را انجام نداد سرمایه‌گذاران دیگر که اعلام آمادگی کردند جایگزین می‌شوند. 

رمضانی بیان کرد: منطقه نمونه گردشکری بوذرجمهر قاین که شهرداری به عنوان سرمایه‌گذار اعلام شده بود و با توجه به حوزه کاری گسترده شهرداری‌ها مقرر شد از طریق شرکت سرمایه‌گذاری وارد عمل شود افزود: از 10 منطقه نمونه گردشکری استان به جز بند دره، بوذرجمهر قاین و منطقه بشرویه مابقی سرمایه‌گذار دارند و سرمایه‌گذاری انجام شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشکری خراسان جنوبی تصریح کرد: در بخش تعهد اشتغال سال گذشته اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشکری خراسان جنوبی یک هزار و 200 نفر بوده که امسال پیش‌بینی می‌شود مجموع تعهدات اشتغال به 3 هزار و 400 نفر برسد.

وی اظهار داشت: به مناسبت هفته دولت برخی از پروژه‌های این حوزه در چند روز گذشته افتتاح شده که به‌عنوان مثال به خانه برک در شهر مود، کلنگ‌زنی بازارچه صنایع دستی در مود، افتتاح کارگاه در روستای سرچاه تازیان، کارگاه مله و خانه برک در بشرویه می‌توان اشاره کرد.

رمضانی گفت: در حال حاضر هنرمندان استان در نمایشگاه بین‌المللی تهران حضور دارند که تاکنون فروش خوبی در این نمایشگاه داشته‌اند. فضای کار و تلاش در این حوزه در حال جریان است و اقدام‌های خوبی تاکنون انجام شده اما تا رسیدن به نقطعه مطلوب فاصله زیاد است. 

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشکری خراسان جنوبی با بیان اینکه در تمامی شهرستان‌های خراسان جنوبی کارگاه‌های صنایع دستی وجود دارد افزود: در سال‌های اخیر استقبال مردم در راه‌اندازی کارگاه‌های تجمیعی زیاد است به گونه‌ای که در حاجی آباد بیرجند  با وجود آنکه از زمان راه‌اندازی کارگاه مدت زمان زیادی سپری نمی‌شود اما 800 نفر آموزش‌های لازم را فرا گرفته‌اند.

وی از انعقاد قرار داد یک برند معروف کت و شلوار آقایان در کشور با خراسان جنوبی خبر داد و بیان کرد: مقرر شده پارچه‌های تولیدی این شرکت در استان تامین شود و سال گذشته در نمایشگاه همسران دیپلمات که در تهران برگزار شد غرفه‌های تولیدی پارچه‌های خراسان جنوبی بیشترین فروش را داشته است. 

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشکری خراسان جنوبی تصریح کرد: بالاترین نرخ تسهیلات سرمایه‌گذاری گردشکری و صنایع دستی 10 درصد و اغلب تسهیلات 4 درصد و 6 درصد است که از ابتدای امسال بیش از 200 نفر از هنرمندان را برای بیمه معرفی کردیم و حضور هنرمندان استان در نمایشگاه‌های خارجی از جمله ایتالیا، توکیو و مسکو از دیگر اقدامات و اتفاقات خوب این سال‌ها در بخش صنایع دستی، میراث فرهنگی و گردشکری است. 

وی از فروش 4 میلیارد تومانی صنایع دستی استان در مدت 5 ماهه امسال خبر داد و گفت: 4 اثر تاریخی  جهانی داریم که به‌زودی کاروان‌سراها و آسبادهای استان نیز به ثبت می‌رسند که در شرق ایران هیچ استانی به اندازه خراسان جنوبی آثار تاریخی جهانی ندارد. 

رمضانی افزود: از ابتدای امسال 10 هزار نفر گردشگر خارجی از خراسان جنوبی بازدید کردند و تا پایان سال تعداد اقامتگاه‌های بومگردی در استان به 100 اقامتگاه می‌رسد. 

انتهای پیام/ح