پای حرف کارگران شهرک صنعتی امیرکبیر اصفهان؛ عرقی که بر پیشانی کارگران خشک شد و وعده‌هایی که به سرانجام نرسید + فیلم

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اصفهان، همان‌گونه که مطالعات اقتصادی جهان نشان می‌دهد واحدهای کوچک صنعتی اثر محسوسی بر وضعیت اشتغال، درآمد ملی و رشد اقتصادی دارند که در این میان نباید از لزوم ارتقا کیفیت و توان این واحدها گذشت، نگاه حمایتی به استان‌هایی که در زمینه صنعت و تولید حرف‌های بسیاری برای گفتن دارند می‌تواند مسیر رشد اقتصادی، توسعه پایدار و ایجاد اشتغال مولد را برای کشور فراهم کند.

استان اصفهان به عنوان قطب بزرگ اقتصادی کشور صنایع بزرگ و کوچک بسیاری را در خود جای داده است و با بیش از 9 هزار واحد صنعتی و تولیدی نقش موثری در پیشبرد اهداف اقتصادی کشور دارد.

در این میان شهرک کارگاهی امیرکبیر اصفهان که امروز به 30 سالگی خود نزدیک می‌شود با بیش از 1200 واحد صنعتی فعال و اشتغال بالغ بر 5 هزار نفر سهم عمده‌ای در چرخش چرخ‌های تولید استان و به تبع آن کشور دارد. وجود نیروی انسانی ماهر به ویژه فارغ‌التحصیلان دانشگاهی در کنار خبرگان حوزه صنعت در این شهرک، واحدهای صنعتی را به کارگاه‌های توانمند در حوزه تولید بدل ساخته است، این صنعتگران بسیاری از نیازهای صنعتی کشور را در بخش‌هایی مانند قطعه‌سازی، ماشین‌سازی، قالب‌سازی و غیره را تأمین می‌کنند اما اگر پای درد و دل آنها بنشینیم آنچه می‌شنویم انتقاداتی است که از عدم حمایت تولیدکنندگان نشأت می‌گیرد.

به سوی هر کدام از افراد که می‌رفتیم و از دغدغه‌هایشان می‌پرسیدیم دستگاه خود را خاموش کرده و پس از پاک کردن عرق پیشانی خود از بی‌فایده بودن بیان و ازدیاد تعداد مشکلات سخن به میان می‌آوردند، مشکلاتی که حال میان تمام صنعت‌گران و فعالان این حوزه مشترک است.

علیرضا سپهری از کارگاه تکنیک صنعت با اشاره به مشکلات حوزه صنعت اظهار داشت: از عمده مشکلاتی که در حال حاضر با آن روبه‌رو هستیم نوسانات بازار بوده که مواد برای تولید یک قطعه روزانه با قیمت متفاوتی همراه است و در استعلام‌های خود با مشکل همراه خواهیم بود. قیمت ابزارآلات و لوازم مصرفی نیز با افزایش حدود 6 برابری همراه بوده در صورتی که شاهد افزایش 6 برابری بازار ارز نبودیم.

وی ادامه داد: این اتفاقات باعث افزایش قیمت تولید خواهد بود و سبب می‌شود که نتوانیم با یک شرکت چینی در این زمینه رقابت کنیم این در حالی بوده که عدم حمایت بانک‌ها از تولیدکنندگان از دیگر مشکلات حاضر به شمار می‌رود چرا که دریافت وام و با سودهای سنگین و بازدهی‌های زود همراه است و ما قادر به تولید نخواهیم بود.

سپهری درباره پیشنهاد خود برای حل این مشکلات بیان کرد: پیشنهاد ما این است که حمایت از تولید صورت بگیرد ولی متاسفانه این اقدام تنها در گفتار بوده و در عمل وجود ندارد. با وجود هزینه‌هایی که سر به فلک کشیده، یک تولیدکننده نمی‌تواند از پس وام‌های با ضمانت سنگین و سودهای بالا بر بیاید.

دولت اهمیت بیشتری به صنعت بدهد

محسن کربلایی از گروه صنعتی قائم پیرامون وضع کنونی صنعت تصریح کرد: اکنون وضع به‌گونه‌ای است که به دلیل نوسانات اخیر بازار ارز، کار تولید در کشور ما جوابگو نیست چرا که روزانه شاهد افزایش قیمت‌ها هستیم. زمانی ما ابزار را با قیمتی ثابت خریداری می‌کردیم در حالی که در حال حاضر هر روز با یک قیمت جدید روبه‌رو می‌شویم و این باعث عدم رویارویی ما با کشورهای اطراف در حوزه صنعت می‌شود.

وی افزود: قطعاتی که ما در حال تولید آن هستیم بیشتر کاربرد پزشکی داشته و در چراغ‌های اتاق عمل به‌کار رفته می‌شود، برای مثال زمانی آلومینیوم را با قیمت کیلویی 35 هزار تومان خریداری می‌کردیم و اکنون به دلیل نوسانات باید کیلویی 90 تا یکصد و 80 هزار تومان خریداری کنیم و این باعث می‌شود که نتوانیم با کشورهایی مانند چین رقابت کرده و همچنین قیمت واقعی را اعلام کنیم.

کربلایی بیان کرد: در این میان بانک نیز هیچ گونه همکاری با تولیدکننده و صنعت‌گر ندارد و اگر پشتوانه‌ای نداشته باشیم قادر به انجام کاری نیستیم. امید است که این نوسانات بازار ارز برطرف شود و از سویی دیگر دولت اهمیت بیشتری به صنعت بدهد چرا که اکنون هیچ حمایتی از صنعت‌گر صورت نمی‌گیرد.

وی خاطرنشان کرد: زمانی که به صنعت‌گر اعتمادی صورت نگیرد و تنها به واردات بسنده کنیم، آن شخص به عنوان یک صنعت‌گر خالی از هرگونه جای در این کشور است.

اقدامی در راستای برطرف کردن مشکلات مشاهده نکردیم

کارفرمای گروه فنی و مهندسی توحید با اشاره به مشکلات حوزه صنعت تصریح کرد: مشکلات در این حوزه بسیار زیاد است و قول و وعیدهایی هم چندی پیش در این زمینه داده شد اما به مرحله عمل نرسید، برای مثال در موضوع بیمه‌ها قرار بر اصلاح آن بود که اکنون پس از گذشت حدود یک سال همچنان به سرانجام نرسیده است.

علیرضا صادقی اظهار داشت: از سویی دیگر شاهد افزایش قیمت دلار و ابزارآلات بودیم که اکنون با وجود کاهش قیمت دلار، قیمت ابزارآلات به قوت خود باقی مانده است و با این وجود همچنان هیچ گونه اقداماتی صورت نگرفته و اقدامی در راستای برطرف کردن مشکلات مشاهده نکردیم. من در این کارگاه می‌توانم 3 نیروی دیگر داشته باشم ولی به دلیل مشکلات مالی و همچنین بیمه در این امر ناتوان هستم.

افراد مشغول به فعالیت در حوزه صنعت تنها عاشق شغل خود هستند

رضا عماد از افراد مشغول به‌کار در گروه فنی و مهندسی توحید درباره مشکلات حوزه خود بیان کرد: 5 سال است که در این کارگاه با سابقه تراشکاری مشغول به فعالیت هستم، مشکلات زیادی به خصوص برای کارگر در این حوزه وجود دارد و در هزینه‌های خود با مشکل مواجه هستیم و تا زمانی که از دست کارفرما نیز کاری بر نیاید این مشکلات همچنان برقرار خواهد بود.

محمد یزدانی از شرکت بهسازکار ادامه داد: مشکلات حوزه صنعت بسیار زیاد بوده و از دید من افراد مشغول به فعالیت در این صنف تنها یک عاشق هستند. در این کارگاه 5 دستگاه قرار دارد و تنها 3 نیرو مشغول به‌کار هستند که علت آن سنگ‌اندازی‌ها و عدم حمایت است، به صراحت می‌توانم بگویم که آخرین نسل از ماشین‌کار خودمان هستیم.

وی افزود: ما در حال تولید قطعاتی هستیم که برای نخستین بار در کشور در حال تولید است، دولت بسیاری از مشکلات این حوزه را می‌تواند برطرف کند و بدین وسیله تولید خود را افزایش دهیم. زمانی که تولیدکننده حمایت شود دغدغه‌ای برای نیرو و هزینه‌های جاری ندارد.

به گزارش تسنیم از پای صحبت جمع دیگری از کارگران این شهرک صنعتی بنشینیم، آنچه می‌شنویم گلایه و انتقاداتی‌ است که آنها نسبت به وضعیت صنایع کوچک و عدم حمایت از آنها مطرح می‌کنند. پای ارز که به میان بیاید قیمت ابزارآلات مطرح می‌شود و صحبت از بیمه آه از نهاد کارگران بلند می‌کند. آنچه شنیدیم و انعکاس دادیم تنها بخشی از مشکلات کارگران صنایع کوچکی است که گردانندگان چرخ اقتصاد کشور و حلقه اصلی رونق تولید هستند. کسانی که به دست آنان پایه‌های صنعت و تولید کشور مستحکم باقی مانده است و حمایت از آنان علاوه بر ایجاد تحرک در حوزه اشتغال کارگران، می‌تواند اقتصاد کشور را در مسیر تعالی و پیشرفت نیز حرکت دهد.

گزارش و عکس از معین مرتضوی/ فیلم از علی امینی

انتهای پیام/ح