استان خوزستان با کمبود 7000 معلم روبه‌رو است

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اهواز، جواد کاظم نسب الباجی در جلسه شورای برنامه‌ریزی و توسعه و اقتصاد مقاومتی بابیان این‌که امروزه فاضلاب اهواز در همه نقاط مشکل دارد اظهار داشت: همه روستاهای استان خوزستان بخصوص روستاهای شهرستان اهواز در حوزه آب روستایی مشکل‌دارند.

وی افزود: فاز اول طرح 550هزار هکتاری به‌خوبی اجرا شد و منجر به رشد کشاورزی شده است.حق آبِه فاز دوم این طرح با توجه به جلساتی که با وزیر نیرو داشتیم در حال تأمین است اما نیاز است که سازمان برنامه‌ریزی و بودجه ورود کند تا شاهد شروع آن باشیم.

نماینده مردم اهواز،باوی،حمیدیه و کارون در مجلس شورای اسلامی ادامه داد:وضعیت قطار شهری اهواز که چند سالی متوقف‌شده؛ نامعلوم است.با توجه به این‌که ممکن از در سال جاری بارندگی زیاد باشد انتظار داریم برای لایروبی رودخانه دز و کرخه اعتبار ویژه‌ای تخصیص داده شود.

الباجی با اشاره به مشکل کمبود نیروی انسانی در کادر آموزش‌وپرورش گفت: متأسفانه در استان با کمبود 7هزار نیرو در آموزش‌وپرورش مواجه هستیم و همیشه دلیل آن عدم توانایی دولت در تأمین اعتبار معرفی‌شده است اما با توجه به نزدیک شدن به آغاز سال تحصیلی جدید، استان با مشکل کمبود معلم مواجه می‌شود.

وی تصریح کرد: جاده‌های روستایی و بین‌شهری که در سیل اخیر تخریب شدند نیازمند اقدام سریع برای ساخت آن‌ها است تا ارتباط بین روستاها و شهرها دوباره برقرار شود.

رشد خوزستان مساوی رشد اقتصادی کشور است

همایون یوسفی دیگر  نماینده مردم اهواز،باوی،حمیدیه و کارون در مجلس شورای اسلامی در این جلسه گفت:کشور رشد اقتصادی در کشور وجود دارد اما به علت آن‌که زمینه اشتغال‌زایی نفت و یا دولت است این رشد اقتصادی با اشتغال‌زایی همراه نیست.

وی بابیان این‌که رشد خوزستان مساوی رشد کشور است افزود: در مدل‌های توسعه‌ای دنیا اغلب نقاط استراتژیکی مانند خوزستان را نقطه شروع انتخاب می‌کنند.

یوسفی افزود: در چند سال اخیر بیشتر واگذاری‌ها به بخش‌های شبه‌دولتی واگذارشده است و این موضوع باعث شده که 40تا45درصد اقتصاد کشور زیر نظر دولت و مجلس نباشد.

نماینده مردم اهواز،باوی،حمیدیه و کارون در مجلس شورای اسلامی بابیان این‌که در دنیا 42درصد از رشد اقتصادی به رشد بهره‌وری مربوط است ادامه داد: این عدد در کشور ما به علت قطع ارتباط با دنیا و عدم استفاده از فنّاوری‌های برتر و سازمان‌های بین‌المللی به حدود 7درصد می‌رسد.

وی به رتبه اول ایران در خاورمیانه از نظر نیروی انسانی اشاره کرد و گفت: ایران از نظر مهاجرت از بین 91کشور دنیا رتبه اول را دارد اما کشوری مانند ترکیه که نیروی انسانی کمتری دارد ازنظر اقتصادی در رتبه 15 دنیا قرار دارد.

یوسفی تصریح کرد: کل اعتباری که در اختیار دولت است حدود 400هزار میلیارد تومان است اما شاهد هستیم که حدود 1میلیون و 700هزار میلیارد تومان نقدینگی در دست مردم است که می‌تواند برای اقتصاد کشور زیان‌بار باشد.

نماینده مردم اهواز با اشاره به این‌که در کشور حدود 150هزار میلیارد تومان قاچاق وجود دارد خاطرنشان کرد: حدود 170هزار میلیارد تومان در حوزه قاچاق مواد مخدر مصرف‌شده  همچنین 900هزار میلیارد تومان یارانه پنهان در اقتصاد کشور داریم.

وی ادامه داد: 77هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی وجود دارد، تا زمانی که تکلیف پول‌های موجود در بازارهای غیررسمی مشخص نشود مشکل اقتصاد کشور حل نمی‌شود.

یوسفی به حذف چهار صفر از پول ملی اشاره کرد و گفت: با توجه به تجربه دیگر کشورها در این امر، زمانی می‌توان این کار را انجام داد که حداقل 10سال ثبات اقتصادی  برای کشور پیش‌بینی شود.

انتهای پیام/ ع