اصفهان| سپاهان و ماشین‌سازی؛ برد سخت مقابل غول‌کش

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اصفهان، هفته دوم از رقابت‌های لیگ برتر فوتبال جام خلیج فارس شب گذشته با برگزاری 4 دیدار آغاز شد که در یکی از این رقابت‌ها سپاهان اصفهان در ورزشگاه نقش‌جهان تیم فوتبال ماشین‌سازی تبریز را با نتیجه یک بر صفر شکست داد و در صدر جدول باقی ماند.

سپاهان پس از شروع طولانی در هفته نخست از فصل جدید رقابت‌های لیگ برتر باید در دومین گام خود به مصاف تیمی می‌رفت که با شکست استقلال در نخستین بازی خود کار بزرگی انجام داده بود.

این دیدار در حالی برگزار شد که شرایط 2 تیم از نظر توان فنی و تعداد بازیکنان کلیدی که در اختیار داشتند قابل قیاس نبود و یک نبرد نابرابر محسوب می‌شد. سپاهان که یکی از پرمهره‌ترین تیم‌های حال حاضر لیگ محسوب می‌شود، در مقابل ماشین‌سازی اگر چه بازیکنان خوبی دارد اما از نظر تعدد مهره‌ها و توان نیمکت قابل قیاس با سپاهان نبوده و توان برابری با این تیم نداشت.

سپاهان بعد از نمایش جذاب و دیدنی در هفته نخست، مقابل ماشین‌سازی بازی منطقی و حساب شده‌ای را به نمایش گذاشت و با شکست این تیم سرسخت، خود را رسماً به عنوان یکی از جدی‌ترین مدعیان لیگ معرفی کرد. نیکمت‌نشینی کی‌روش استنلی سورپرایز عجیب امیر قلعه‌نویی برای خطیبی و شاگردانش در این دیدار بود. سرمربی سپاهان با وجود اتمام محرومیت انضباطی استنلی، او را در ترکیب اصلی قرار نداد و برخلاف انتظارات علی قربانی را به آقای گل فصل قبل ترجیح داد و مزد اعتمادش به قربانی را نیز گرفت.

شاگردان قلعه‌نویی مقابل ماشین‌سازی، نمایش بسیار خوبی ارائه داده و عملکردی عالی داشتند. نمایش بدون نقص منصوری در بازی نخست موجب شد تا قلعه‌نویی در مقابل ماشین‌سازی نیز او را به ایران‌پوریان ترجیح دهد و زوج منصوری-محبی با یک نمایش خوب دیگر خیال سپاهانی‌ها را آسوده کنند. زوج منصوری-محبی در جناح راست سپاهان پایه‌گذار بیشتر حملات این تیم بوده و تک گل بازی نیز روی ارسال مدافع پیش‌تاخته سپاهان به دست آمد. شاگردان قلعه‌نویی شب گذشته در فاز هجومی خوب ظاهر شدند و موقعیت‌های گلزنی بسیاری خلق کردند که با درخشش حامد لک از دست رفت.

نکته قابل توجه در سپاهان فصل جدید تأثیر به‌سزای نورافکن بر قدرت حفظ و انتقال توپ خط میانی این تیم است. حضور نورافکن در کنار کیانی و کومان قدرت حمل توپ و سرعت انتقال توپ خط میانی سپاهانی‌ها افزایش چشم‌گیری داده و این نکته در بازی مقابل تیم‌هایی با سبک بازی تخریبی می‌تواند به سپاهان کمک زیادی کند. سپاهان فصل گذشته در بازی مقابل تیم‌های تخربی همیشه با مشکل روبه‌رو بوده و ارتباط خط میانی و مهاجمان این تیم به راحتی قطع می‌شد، نقطه ضعفی که با حضور نورافکن تا حدودی از بین رفته و قدرت تهاجمی سپاهان افزایش چشم‌گیری پیدا کرده است.

با این وجود سپاهان مقابل تیم خطیبی آن دوندگی و طراوت بازی قبلی را نداشت و بازی این تیم فاقد سرعت لازم بود. نقطه ضعفی که شاید تا حدودی تحت تأثیر سبک بازی دفاعی و درگیرانه شاگردان خطیبی به وجود آمده باشد.

یکی دیگر از ایرادات سپاهان در فاز هجومی فرصت‌سوزی‌های پرشمار بازیکنان این تیم بود و حتی بعد از حضور استنلی و گرفتن ضربه پنالتی توسط این بازیکن، فرصت عالی به وجود آمده به راحتی توسط ولسیانی از دست رفت و ممکن بود سپاهان در لحظات پایانی تمام اندوخته‌اش را از دست رفته ببیند.

در فاز دفاعی سپاهانی‌ها عملکرد قابل قبولی نشان دادند و جز در چند صحنه خطر جدی روی دروازه نیازمند ایجاد نشد. نکته منفی سپاهان در فاز دفاعی اشباهات فردی و بعضاً عجیب مدافعان این تیم بود و شاید اگر ماشین‌سازی از مهاجمان فرصت‌طلبی بهره می‌برد، نتیجه بازی به گونه دیگری رقم می‌خورد. میل تهاجمی بالای مدافعان کناری سپاهان باعث می‌شود که فضای پشت سر آنها در برگشت‌ها و ضدحملات خالی باشد و فضای خوبی را در اختیار مهاجمان تیم مقابل قرار می‌دهد، اتفاقی در بازی شب گذشته نیز افتاد و چند موقعیت خوب را در اختیار شاگردان خطیبی قرار داد که با واکنش نیازمند همراه بود.

نکته قابل توجه در دیدار شب گذشته شناخت دقیق و کامل قلعه‌نویی از نقاط ضعف تیم ماشین‌سازی بود. شاگردان خطیبی روی ارسال از کناره‌ها ضعف داشتند و مدافعان این تیم بارها در جای‌گیری‌ها اشتباه کردند و در نهایت نیز تک گل سپاهان روی همین نقطه ضعف به دست آمد.

در مجموع می‌توان گفت سپاهان لیگ نوزدهم، تیمی است که از ثبات تاکتیکی و نظم تیمی خوبی برخوردار بوده و از نظر سیستم و شیوه بازی به پختگی کاملی رسیده است و می‌تواند از همین الان در کسوت یک مدعی تمام عیار قرار بگیرد. تیم امیر قلعه‌نویی در بحث آمادگی جسمانی و هماهنگی میان بازیکنان یکی از بهترین تیم‌های حال حاضر لیگ بوده و روند روبه رشد خوبی را طی کرده است. ترکیب این فاکتورها در کنار قدرت بازی‌خوانی، هوش و تجربه قلعه‌نویی سپاهان را تبدیل به یکی از قدرتمندترین تیم‌های لیگ نوزدهم نموده و شانس بالایی برای رسیدن به قهرمانی دارد.

در آن سو، بازیکنان ماشین‌سازی مقابل سپاهان بازی قابل قبولی را به نمایش گذاشتند. شاگردان خطیبی با ارائه یک بازی تخریبی و درگیرانه قصد داشتند تا با پرس شدید سپاهانی‌ها در میانه میدان، از ضدحملات سریع استفاه کرده و به گل برسند و چند موقعیت خوب نیز به دست آوردند اما با بی‌دقتی از دست دادند. بازیکنان ماشین‌سازی در فاز دفاعی اگر چه در مجموع عملکرد خوبی داشتند، اما مدافعان این تیم چند اشتباه خطرناک را انجام دادند و در نهایت نیز روی یکی از همین اشتباهات گل خورده و شکست را پذیرا شدند.

‌ قلعه‌نویی: می‌توانستیم سه، چهار گل بزنیم

سرمربی تیم سپاهان گفت که اگر درخشش دروازه‌بان ماشین‌سازی نبود، این تیم گل‌های بیشتری دریافت می‌کرد.

امیر قلعه‌نویی پس از پیروزی یک بر صفر تیمش مقابل ماشین‌سازی در هفته دوم لیگ برتر اظهار داشت: خدا را شکر توانستیم سه امتیاز خوب را بگیریم. این بازی برای ما چند حُسن داشت. حُسن اول سه امتیاز بود و حُسن دومش این بود که علی قربانی به حقش رسید. قربانی فصل گذشته گلی مقابل پدیده زد که باعث شد ما به آسیا برسیم.

وی افزود: به رسول خطیبی تبریک می‌گویم. یک تیم چغر و بد بدن به قول کشتی‌گیرها درست کرده است. اگر بدشانس نبودیم باید با دو سه گل می‌بردیم تا دقایق پایانی هم اذیت نشویم. هنوز با سپاهانی‌ که مدنظر من است فاصله داریم اگر چه نسبت به پارسال خیلی خوب بازی می‌کنیم. گردش توپ و چرخش‌مان در زمین خیلی بهتر شده است. وضعیت زمین هم خوب بود و ما نگرانی بابت این موضوع داشتیم. خیلی هم باید محتاط صحبت کنیم و حواس‌مان باشد.

سرمربی تیم سپاهان در مورد ایرادهایی که به ورزشگاه‌های شهر اصفهان گرفته شده است عنوان کرد: خواهش می‌کنم این سوال را از مدیریت بپرسید.حرف شما درست است، اما من این طرف ماجرا را می‌بینم و اینکه فشار بیاورند استادیوم‌هایمان استاندارد باشد خیلی خوب است.

قلعه‌نویی در واکنش به سوالی مبنی بر برد اقتصادی سپاهان مقابل حریفش گفت: چه اقتصادی؟ ما پنالتی گرفتیم و چند موقعیت خوب هم داشتیم. صد درصد اگر حامد لک نبود، سه، چهار گل می‌زدیم. یک حُسن دیگر این بازی هم این بود که یک موقعیت 50 درصد هم به حریف ندادیم. فکر می‌کنم سوال شما کمی کم لطفی بود.

وی در مورد تعطیلی دوباره لیگ تصریح کرد: تمرینات‌مان را خیلی به موقع شروع کردیم. شاید دیر شروع شدن لیگ و فرسایشی بودن تمرینات باعث شد به لحاظ ذهنی کمی آماده نباشیم. مصدومان‌مان هم از هفته‌های دیگر آماده خواهند شد و تیم‌مان شرایط بهتری پیدا خواهد کرد. هر چند بازیکنان جدید هم خیلی زود با بازیکنان قدیمی هماهنگ شدند. فکر می‌کردیم این موضوع بیشتر زمان ببرد و از این بابت از آنها تشکر می‌کنم.

سرمربی سپاهان درباره وضعیت استنلی کی‌روش یادآور شد: استنلی خیلی دیر به جمع ما اضافه شد و چون فیزیک قدرتمندی دارد زمان می‌برد تا آماده شود، اما او در این بازی هم تأثیرگذار بود و یک پنالتی گرفت.

خطیبی: امروز زمین و زمان به ضرر ما بود و مستحق شکست نبودیم

سرمربی تیم فوتبال ماشین‌سازی تبریز تأکید کرد که تیمش مستحق شکست مقابل سپاهان نبوده است.

رسول خطیبی پس از شکست یک بر صفر تیمش مقابل سپاهان اظهار داشت: تیمی بودیم که از سه موقعیتی که به دست آوردیم، استفاده نکردیم و سپاهان از دو موقعیتش یک گل زد. موقعیت اول حریف که تبدیل به گل شد، اشتباه فردی بازیکنان در جاگیری بود. تیم ما شجاعانه بازی کرد و از بازیکنانم تشکر می‌کنم. من به تیمم بابت این کیفیتی که امروز ارائه کرد، آفرین می‌گویم و به نظرم مقابل سپاهان مستحق شکست نبودیم. به تیم سپاهان نیز تبریک می‌گویم و معتقدم هواداران از بازی امروز لذت بردند. بیشتر از همه به بازیکنانم تبریک می‌گویم که با تمام وجود بازی کردند.

وی با اشاره به اتفاقات قبل از بازی گفت: من به کمیته داوران، سازمان لیگ و کمیته انضباطی احترام می‌گذارم و اعتراضی هم نداریم، اما قبل از بازی یک اتفاق نادر افتاد و گفتند که دو بازیکن حاضر در لیست تیم ما نمی‌توانند بازی کنند! مسئولان باید جواب این موضوع را بدهند، چون این دو بازیکن محروم نبودند.

سرمربی ماشین‌سازی در پاسخ به سؤال خبرنگار تسنیم درباره صحنه پنالتی به نفع سپاهان خاطر نشان کرد: بعد از بازی با چند کارشناس صحبت کردم. نصیرزاده مدیرعامل تیم هم تماس گرفت و گفت که با چند کارشناس صحبت کرده و آنها گفته‌اند که آن صحنه، پنالتی نبوده است. به‌هرحال ایرادی ندارد و به نظرم داوران باید دقت کنند تا حق تیمی خورده نشود. من خواهش می‌کنم در داوری و برگزاری مسابقه دقت کنند تا مشکلی برای هیچ تیمی پیش نیاید. امروز زمین و زمان به ضرر ما بود. همه چیز خوب بود، ولی باید بازی به شکلی برگزار شود که این اتفاقات نیفتد. در دقایق پایانی کرنر برای تیم ما گرفته نشد و این اتفاق باعث شد تا حریف از زیر فشار ماشین‌سازی بیرون بیاید.

خطیبی همچنین خاطر نشان کرد: در مجموع هر دو تیم فوتبال خوبی ارائه کردند. سپاهان تیمی است که قراردادهای میلیاردی دارد، اما ما قرارداد میلیاردی نداریم و این عملکرد مقابل این تیم کار بزرگی بود که امروز انجام دادیم. ما حتی می‌توانستیم مساوی کنیم، اما شیرینی فوتبال به همین مسائل است.

وی در پاسخ به سؤال خبرنگاری که گفت: «شما سپاهان را متهم می‌کنید که با تعویق بازی موافقت نکرده و دلیل اجازه ندادن به دو بازیکن تیم‌تان نیز همین بوده است»، گفت: سؤال حاشیه‌ای نپرسید که اگر بپرسید من جواب نمی‌دهم. مسئولان باید دلیل این اتفاق را بگویند تا قانع شویم. من ندیده بودم که در آستانه یک بازی اجازه حضور به دو بازیکن را ندهند. ایرادی ندارد، اما باید دلیل این اتفاق را بگویند تا اگر ایراد از ما بوده، دیگر این اشتباه را تکرار نکنیم.

انتهای پیام/ح