اخراج 635 محافظ روستا در ترکیه

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزرای تسنیم به نقل از شبکه تلویزیونی ان.تی.وی٬ وزارت کشور ترکیه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد٬ 635 نفر از اعضای شبکه نظامی بومی محافظین روستا اخراج شده و سلاح و دیگر تجهیزات نظامی از آنها پس گرفته شده است.

 559 نفر از این افراد٬ به این متهم شده‌اند که به شکل دوجانبه کار کرده و در حالی که دولت آنها را برای جنگ با پ.ک.ک استخدام کرده، اما در همان حال با فرماندهان پ.ک.ک ارتباط داشته و اطلاعات عملیات کوهستانی را در اختیارشان گذاشته‌اند.

76 روستایی دیگر نیز به این اتهام اخراج شده‌اند که با استفاده از سلاح٬ ارتباطات و نفوذ امنیتی در مناطق کردنشین ترکیه در قاچاق انسان و کالا دست داشته و با باندهای بزرگ قاچاق ارتباط برقرار کرده‌اند.

سابقه به کارگیری نیرویی به نام محافظین روستا و تسلیح روستاییان بومی به منظور مقابله با پ.ک.ک به سالیان 1988 تا 1996 بازمی‌گردد. در آن زمان حقوق ناچیزی به روستاییان پرداخت می‌شد و آنان با عنوان محافظین موقت شناخته می‌شدند و در دوران شکل‌گیری مذاکرات صلح بین ترکیه و پ.ک.ک این گروه مورد بی مهری دولت قرار گرفتند و سران بسیاری از عشایر دارای محافظ روستا٬ سلاح بر زمین گذاشته و با فرماندهان پ.ک.ک دیدار کرده و به آنان قول دادند که هیچگاه به وضعیت قبلی بازنگردند، اما با شعله ور شدن مجدد آتش درگیری و جنگ بین پ.ک.ک و ترکیه٬ ورق برگشت و دولت اردوغان امتیازات ویژه‌ای در اختیار این افراد گذاشت.

در چند سال اخیر٬ همه آنان به صورت رسمی استخدام ماهیانه شده و تحت پوشش بیمه قرار گرفتند. در حال حاضر هر محافظ روستا بین 1400 تا 1700 لیره حقوق ماهیانه دریافت می‌کند که فاصله چندانی با حقوق کارمندان ندارد.

در همین حال در هر عملیات و ماموریت٬ مبلغی به عنوان اضافه‌کار و حق ماموریت پرداخت می‌شود و برادران و فرزندان محافظین نیز از شانس بالایی برای استخدام برخوردارند.

هم اکنون در 26 استان ترکیه٬ بین 55 تا 60 هزار نفر به عنوان نیروی مسلح محافظین روستا فعالیت می‌کنند که بخشی از آنان را زنان تشکیل می‌دهند.

انتهای پیام/