سامانه جامع انبارها و مراکز نگهداری در استان مرکزی راه اندازی می‌شود

به‌گزارش خبرگزاری تسنیم از اراک، فتح‌الله حقیقی ظهر امروز در جلسه ستاد مبارزه با قاچاق کالای استان مرکزی با اشاره به جلسه اخیر مجمع عمومی سازمان ملل متحد اظهار داشت: روز گذشته دنیا شاهد دو گفتمان در سازمان ملل بود، یکی گفتمان اضطراب، زورگویی، کینه‌توزی، لات‌بازی و دروغ‌گویی بود، البته تنها ما این را نمی‌گوییم بلکه مدعوینی که در جلسه نشسته بودند، اکثرا به این گفتمان خندیدند و برایشان گفتمان رئیس جمهور آمریکا خنده‌آور بود.

وی افزود: گفتمان دیگر، گفتمان صلح، تدبیر، امید، تعامل، قانون‌مداری، صداقت و شجاعت بود که توسط نماینده عالی ملت قهرمان ایران و رئیس جمهور آنها انجام شد که مایه افتخار تمام ایرانیان و افراد آزاداندیش قرار گرفت و جای تقدیر و تشکر از این موضع اصولی است.

روند رسیدگی به پرونده‌های قاچاق در استان مرکزی تسریع می‌شود

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار مرکزی تصریح کرد: در بحث کیفیت پرونده‌ها، 598 پرونده زیر 10 میلیون، 66 پرونده بالای 10 میلیون تا 100 میلیون و 49 پرونده بالای 100 میلیون داریم، کیفیت صدور حکم مهم بوده و شاید جمع 598 پرونده کیفیت یک پرونده بالای 100 میلیون را نداشته باشد، بنابراین هدف باید کیفیت باشد، البته نه این که به پرونده‌های زیر 10 میلیون رسیدگی نشود اما در کنار آن پرونده‌های با رقم بالا هم مورد رسیدگی قرار گیرد و سرعت رسیدگی در این نوع پرونده‌ها هم مد نظر قرار گیرد و به پرونده‌های بالای 100 میلیون بیشتر توجه شود.

حقیقی بیان کرد: یکی از کارهای بسیار بزرگ صنعت، معدن و تجارت سامانه جامع انبارها و مراکز نگهداری است که هنوز به طور کامل عملیاتی نشده است و اگر عملیاتی شود همه فعالیت‌ها داخل شیشه می‌رود و شفافیت‌سازی می‌شود، اصل کار این است که کالای قاچاق ریشه‌کن شود که اگر این اتفاق نیفتد هر چه هم تلاش کنیم نمی‌توانیم رونق و توسعه لازم را را داشته باشیم.

وی ادامه داد: درخواست‌هایی که دستگاه‌ها دارند و می‌توانند به این کار کمک کنند را به دبیرخانه اعلام کرده تا شرایط کمک کردن به این امر مهم فراهم شود.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار مرکزی عنوان کرد: در رابطه با قاچاق بیشتر موضوع به مرزها برمی‌گردد اما در درون هم باید فعالیت خود را افزایش دهیم.

حقیقی با اشاره به بحث استفاده از موتورهای بالای 250 سی‌سی در استان توسط ورزشکاران گفت: در رابطه با ورزش دستورهایی که بوده را تاکنون سعی کرده‌ایم انجام دهیم که از جمله آنها می‌توان به اختصاص یک درصد از بودجه دستگاه‌های اجرایی به بحث ورزش،  ایجاد خانه‌های جوان و غیره اشاره کرد، اما در رابطه با موتورهای بالای 250 سی‌سی شرایط ویژه است زیرا کسی حق استفاده عمومی از این موتورها را ندارد و این موضوع لازم است که در شورای تامین استان هم به‌سبب بار امنیتی که دارد مصوب شود.

اجرای سیستم هوشمندسازی گمرک گام موثری در راستای مقابله با قاچاق

وی اضافه کرد: سیستم هوشمندسازی گمرک هم کار ارزشمندی است که می‌تواند در زمینه مبارزه با قاچاق کالا بسیار اثرگذار باشد، در استان اگر کمک شود که مصداق‌هایی که می‌توان ارائه کرد که سرعت هوشمندسازی در استان بیشتر شود ارائه شود موثر است.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار مرکزی با اشاره به کالاهای قاچاقی که تاریخ انقضا دارند گفت: از آنجایی که سرعت رسیدگی به این پرونده‌ها معمولا زمان‌بر بوده و گاها تا زمان حصول نتیجه این کالاها فاسد می‌شوند تقاضا داریم که یک مقدار در این زمینه بازنگری شود تا ضمن اجرای قانون زمینه استفاده از این کالاها فراهم شود و سیکلی تعریف شود تا قبل از این که از تاریخ مصرف این کالاها بگذرد از انها استفاده بهینه شود.

انتهای پیام/ح