روایت عاشقانه ‌موکب‌داران کرمانشاهی از اربعین حسینی

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمانشاه، خدمت به زائران امام حسین(ع) باعث افتخار همه مسلمانان است که در موکب‌هاى اربعین غیر از پذیرایى و اسکان مهمانان، برنامه‌هاى متنوع فرهنگى دیگرى نیز برگزار مى‌شود و خادمان اربعین هر ساله از 15 تا ٢ روز قبل از اربعین در کربلا و نجف و مسیر بین این دو شهر به زائران امام حسین(ع) خدمت مى‌کنند. 

راهپیمایی اربعین به بزرگترین اجتماع بشری در دنیای امروز تبدیل شده است و مردم ایران و عراق در این مراسم همدلی دو ملت را نمایش می‌دهند که موکب‌داران اربعین در سال‌هاى حضور در این اجتماع معنوی، کرامات بسیارى از سیدالشهدا و باب الحوائج نقل مى‌کنند که مسئول دو موکب اصلی استان کرمانشاه از خاطرات خدمت به زائران اربعین گفتند.

موکب آیت‌الله نجومی، عالم مرحوم کرمانشاهی، بزرگترین موکب استان در راهپیمایی اربعین است که در کربلا و در خیابان میثم مفتخر به میزبانی زائران اربعین است. 

باقر آقایی مسئول این موکب در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کرمانشاه، گفت: خدمت به زائران امام حسین(ع) سبب افتخار است و در این موکب در هر شبانه روز 3000 نفر از زائران اربعین را اسکان می‌دهیم که این اسکان با برنامه‌های متنوع فرهنگی مانند برپایی نماز جماعت، خواندن زیارت عاشورا، روضه خوانی و انجام خدمات بهداشتی و درمانی همراه است.

این موکب‌دار اربعین افزود: غیر از این برنامه‌‌‌‌‌‌‌‌‌های فرهنگی، در هر سه وعده غذایی از مهمانان توسط 70 نفر خادم افتخاری امام حسین(ع)‌ پذیرایی می‌شود که هر‌ ساله 15 تا 20 روز قبل از اربعین موکب آیت‌الله نجومی را در کربلا مستقر می‌کنیم و چهار تا پنج روز پس از اربعین در آنجا هستیم. 

آقایی با اشاره به مهمان نوازی مردم عراق گفت: مردم عراق در‌‌ مقابل مکانی که هر ساله به ما اجاره می‌دهند تا بتوانیم موکب را درآنجا برپا کنیم هیچگونه وجهی دریافت نمی‌کنند و نسبت به ایرانی ها بسیار مهربان هستند زیرا امنیت کنونی خود را از داعش، مدیون ایرانی‌ها هستند.

وی گفت: بهترین خاطره من مربوط به سال 1395 است که چهار نفر مسئول مالی موکب در آخرین روزهای اسکان، نزد من آمدند و گفتند هیچگونه  وجهی برایشان نمانده است و نمی‌توانیم به کرمانشاه برگردیم، به ناچار همگی به باب الحوائج حضرت ابا‌لفضل(ع) متوسل شدیم و روضه حضرت عباس را خواندیم که پس از روضه، شخصی به موکبمان آمد و گفت من یک عهد و نذری به ساحت مقدس سقای دشت کربلا داشتم و می‌‌‌‌‌‌‌‌‌خواهم نذرم را اینجا ادا کنم و مبلغی به موکب هدیه داد که این مبلغ تمامی هزینه موکب را برای بازگشت به کرمانشاه فراهم کرد.

جعفربی‌بی‌خانی مسئول یکی دیگر از موکب‌های استان کرمانشاه در راهپیمایی اربعین است که خدمات متنوعی به زائران ارائه می‌کند. وی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کرمانشاه، اظهار داشت: آغاز فعالیت ما در کربلا و خدمت به زائران حضرت سیدالشهدا مربوط به سال 1390 است که توانستیم به افتخار خدمت‌رسانی به زائران ابا عبدالله الحسین(ع) نائل شویم.  

وی گفت: در طول مسیر پیاده‌روی از شهر نجف اشرف به سمت کربلا عمود 1182 موکب «قمر العشیره» در خدمت زوار گرامی امام حسین(ع) هستیم که در هرشبانه روز 200 نفر از زائران حسینی را اسکان می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهیم و از آنان با وعده‌های غذایی پذیرایی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. 

این موکب‌دار اربعین گفت: تعداد 50 نفر خادم افتخاری در موکب حضور دارند که 20 روز قبل از اربعین در آنجا آماده خدمت‌رسانی هستند و کارهایی را از جمله تعمیر چرخ ویلچر، تعمیر کالسکه و تعمیر چرخ‌دستی مسافران، خیاطی لباس‌ها، خدمات جوشکاری، تعمیر و واکس کفش زوار، تعمیر عینک، تعمیر گوشی‌های همراه زائران، شارژ تلفن همراه و غیره را انجام می‌دهند و در بسیاری از مواقع ویلچر، کالسکه، چرخ خرید، عصا و کفش را در صورت نیاز زائران به آنان هدیه می‌‌‌‌‌دهیم. 

بی‌‌‌بی‌خانی پختن نان گرم در هر روز که به صورت سنتی و ماشینی انجام می‌‌‌‌‌‌‌‌شود را از دیگر خدمات این موکب بیان کرد و افزود: امسال با بهزیستی هماهنگ کردیم که باطری سمعک، عصا، واکر و خیلی از خدمات دیگری که برای معلولان و کسانی که توانایی راه رفتن ندارند را به خدمات سال‌های قبل اضافه کنیم.

وی عنوان کرد: هدف از این برنامه‌ها زمینه‌‌‌‌‌سازی برای راهپیمایی حکومت جهانی حضرت ولی عصر(عج) است که بتوانیم این حرکت عظیم را به حضرت حجت بن الحسن(عج) برسانیم. 

این موکب دار اربعین بیان کرد: هر ساله یکی از زائران اربعین حضرت مهدی(عج) است که در مسیر نجف به کربلا در بین زائران و شیفتگان به جد غریبش به عزاداری می‌پردازد و ما همگی از عمق وجود خدمت‌رسانی می‌‌‌‌‌کنیم زیرا که معتقد هستیم شاید یکی از این همه زائر امام دوازدهم باشد که به موکب ما قدم می‌‌‌گذارد. 

بی‌بی‌خانی گفت: بهترین خاطره‌ای که دارم مربوط به سال گذشته است که تعدادی از مسیحیان کلیساهای عراق برای عزاداری امام حسین(ع) آمده بودند که حرفشان این بود ما پیرو دین حضرت مسیح(ع) هستیم اما عزاداری برای امام سر جدا برای ما باعث افتخار است.

وی افزود: خاطره دیگر اینکه خانمی از ایتالیا برای پیاده روی اربعین آمده بود و گفت از چند سال پیش در اینترنت با این راهپیمایی بزرگ آشنا شدم و از یکسال پیش برنامه‌‌‌‌‌‌‌ریزی کردم که بتوانم اربعین در میان جمعیت عاشقان امام به عزاداری بپردازم که یک ماه در سفر بوده و با عبور از کشورهای مختلف راهپیمایی خود را آغاز کرده است.

وی گفت: این خانم ایتالیایی پس از تعمیر عینک و کفش خود توسط  خادمان حسینی، وقتی متوجه شد بدون هیچگونه وجهی به او این خدمات ارائه شده است مبلغ 20 دلار به موکب ما هدیه کرد و از این همه محبت مردم در خاک عراق نسبت به زائران اشک شوق می‌‌ریخت. 

دبیر استانی مجموعه خدمتگزاران اربعین در مورد موکب‌های استان کرمانشاه در این مراسم گفت: استان کرمانشاه تعداد 15 موکب در شهرهای نجف و کربلا و بین راه دارد که تاکنون حدود 450 نفر برای خادمی اربعین ثبت نام کرده‌اند.

محسن سلیمانی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کرمانشاه، اظهار داشت: امسال 12 پزشک و 40 پرستار و بهیار از استان کرمانشاه در موکب‌های عراق آماده خدمت به زائران اربعین هستند. 

مغناطیس اربعین به گونه‌اى است که همه مردم را از سراسر دنیا جذب مى‌کند و می‌توان گفت که این اجتماع معنوی مقدمه‌اى است براى زمینه سازى ظهور حضرت مهدى(عج) که شیعیان، مسلمانان و آزادگان جهان را در نقطه‌ای حول محور سیدالشهدا گرد هم می‌آورد.

انتهای پیام/ع