جدال نابرابر کشاورزان با خشکسالی؛ 80 درصد باغات چهارمحال و بختیاری خشک شدند

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شهرکرد، سهم بالایی از اشتغال در چهارمحال و بختیاری به آب بستگی دارد. دامداری و کشاورزی از اصلی‌ترین مشاغل استان است که با آغاز خشکسالی زندگی و آینده ساکنان استان در معرض تهدید قرار گرفته است.

براساس آمار وزارت کار استان چهارمحال و بختیاریرتبه نخست بیکاری در کشور را دارد و در طول سال‌های گذشته همواره صاحب نام در زمینه بیکاری بوده است. با این وجود در صورت فلج شدن کشاورزی و دامداری در استان مشخص نیست آمار بیکاری در استان تا چه حد افزایش یابد.

مسئله قابل تأمل این است که با وجود گذشت 10 سال از این خشکسالی تاکنون اقدامی مؤثری در این زمینه صورت نگرفته است و اقدامات انجام شده نیز مقطعی و زودگذر است. در ادامه مدیر باغبانی جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری وضعیت باغات استان را شرح می‌دهد.

80 درصد باغات چهارمحال و بختیاری دچار خشکسالی شدند

ابراهیم شیرانی درباره وضعیت باغات استان می‌گوید: به دلیل وقوع پدیده خشکسالی در یک دهه اخیر، نزدیک 80 درصد باغات این استان دچار خشکسالی و خسارت شده است.

وی افزود: چهارمحال و بختیاری دارای 40 هزار هکتار باغ است که از این سطح 14 هزار و 200 هکتار به بادام اختصاص دارد.

مدیر باغبانی جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری بیان کرد: براساس پیش‌بینی‌های صورت گرفته میزان خسارت ناشی از خشکسالی به باغات چهارمحال و بختیاری 410 میلیارد تومان برآورد می‌شود.

شیرانی خاطرنشان کرد: کاهش بارش و خشکسالی های مستمر باعث خشک شدن چشمه‌ها، کاهش دبی قنوات و کم آبی رودخانه‌ها، تغییر نوع و زمان بارش، چرای بی‌رویه و شخم و شیار در عرصه‌های ملی از مهمترین عوامل تهدید کننده گونه‌های گیاهی چهارمحال و بختیاری است.

وی تصریح کرد: چهارمحال و بختیاری در خشکسالی‌های یک دهه اخیر با کمبود هزار و 300 میلیمتری بارش‌ها مواجه شده که به اندازه بارش دو سال این استان است.

کاهش 13 درصدی محصولات زراعی در اثر خشکسالی

ذبیح‌الله غریب، مدیرکل جهاد کشاورزی در این باره گفت: محصولات زراعی استان در اثر خشکسالی 13 درصد کاهش یافته‌اند. همچنین محصول گردوی استان نیز 25 درصد کاهش یافته اما در محصول هلو تغییری نداشته است.

وی افزود: با توجه به ادامه برداشت محصولات باغی مانند انار و سیب درختی آمار کاهش محصولات باغی در آینده منتشر می‌شود. باید توجه داشت که اگر درختی خشک شود سال آینده نمی‌توان دوباره آن را احیا کرد و زحمت چندین ساله باغدار از بین می‌رود.

چهارمحال و بختیاری امسال به عنوان هفتمین استان خشک کشور شناخته شد

مهرداد قطره، معاون هواشناسی استان چهارمحال و بختیاری در توضیح وضعیت استان گفت: پیش از وقوع خشکسالی‌ها 65 درصد بارش های چهارمحال و بختیاری به صورت برف بود و این در حالی است که سال زراعی جاری میزان بارش برف استان به کمترین حد خود رسیده است.

وی افزود: سه درصد از استان درگیر خشکسالی شدید، 93 درصد خشکسالی متوسط و 4 درصد خشکسالی خفیف شده‌اند.

معاون هواشناسی استان چهارمحال و بختیاری با اشاره به وضعیت بارش در سال زراعی جدید بیان کرد: بیشترین میزان بارش در شهرستان کوهرنگ با 4 میلی‌متر بوده است. در سال زراعی گذشته میزان بارش‌ها نسبت به میانگین بلندمدت 46 درصد کاهش و نسبت به سال گذشته با کاهش 42 درصدی مواجه است.

قطره خاطرنشان کرد: براساس پیش‌بینی‌های انجام شده امسال بارش‌های مؤثری در راه است.

انتهای پیام/م