305 واحد صنعتی در شهرکرد از پساب تصفیه ‌شده استفاده می‌کنند

علیرضا شفیع‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در شهرکرد اظهار داشت: تصفیه‌خانه فاضلاب در سال‌های گذشته در این شهرک با هزینه‌ای بالغ‌‌بر 30 میلیارد ریال اجرا و راه‌اندازی شده و پساب تصفیه شده خروجی از تصفیه‌خانه به مصرف فضای سبز و مصارف صنعتی می‌رسد.

وی افزود: در این راستا شرکت شهرک‌های صنعتی استان نسبت به ایجاد فضای سبز و کاشت درختان غیرمثمر از جمله گل محمدی وکبوده به مساحت 27 هکتار در این شهرک اقدام کرده است که با توجه به بحران کم‌آبی این شرکت حداکثر استفاده از پساب تصفیه‌شده مبتنی‌بر استانداردهای روز را در شهرک‌های صنعتی به مرحله اجرا در آورده است.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی چهارمحال و بختیاری بیان کرد: این شرکت مدل دوم تصفیه خانه‌های شهرک‌های صنعتی بروجن و شهرکرد را با اعتباری بالغ‌بر 70 میلیارد ریال با سیستم‌های فرآیندی پیشرفته، در دست ساخت و توسعه دارد که با بهره‌برداری از آنها ظرفیت پذیرش فاضلاب در این دو شهرک به 4 هزار مترمکعب در شبانه‌روز می‌رسد.

شفیع‌زاده خاطرنشان کرد: مجموعه استحصال پساب شهرک صنعتی بروجن با ظرفیت 2 هزار متر مکعب در شبانه‌روز با اعتباری بالغ‌بر 30 میلیارد ریال در دست ساخت است و با پیشرفت فیزیکی 80 درصد می‌تواند در راستای بهره‌وری و استفاده مجدد از آب در فضای سبز شهرک مذکور پساب خروجی تصفیه‌خانه شهرک وارد چرخه مصرف مجدد در مصارف فضای سبز و صنعت قرار گیرد.

وی تصریح کرد: این شرکت به استناد ضوابط و قوانین زیست محیطی تاکنون در شهرک‌های صنعتی شهرکرد، بروجن، سامان و کوهرنگ تصفیه‌خانه احداث کرده است. این تصفیه خانه‌ها در مجموع 5 شهرک صنعتی را تحت پوشش قرار می‌دهند. تاکنون این تصفیه خانه‌ها حدود 590 واحد صنعتی را تحت پوشش خود قرار داده‌اند. تصفیه‌خانه شهرک صنعتی شهرکرد قابلیت پذیرش 1500 متر مکعب در روز فاضلاب تولیدی واحدهای صنعتی مستقر در شهرک را دارد. همچنین تصفیه‌خانه فاضلاب شهرک صنعتی بروجن، سامان یک و2 و کوهرنگ به ترتیب 1200 مترمکعب در شبانه‌روز، 600 مترمکعب در شبانه‌روز و 100 مترمکعب در شبانه‌روز فاضلاب را می‌پذیرند.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی چهارمحال و بختیاری ادامه داد: این تصفیه خانه‌ها در سال‌های مختلف احداث و به بهره‌برداری رسیده‌اند. هزینه‌های ایجاد این امکانات در مجموع قریب 160 میلیارد ریال است که اهداف عالی این سیستم‌ها جلوگیری از آلودگی آب و خاک و حفظ محیط زیست است.

شفیع‌زاده بیان کرد: این تصفیه خانه‌ها جهت کنترل کیفیت روند کار سیستم تصفیه مجهز به آزمایشگاه‌های مستقل می‌باشند و بصورت روزانه آزمایش‌های مختلفی بر روی فاضلاب ورودی و پساب خروجی از تصفیه خانه صورت می‌گیرد. این آزمایشات توسط نیروهای متخصص و راهبر مستقر در تصفیه خانه‌ها انجام می‌شود. علاوه‌بر این بصورت ماهیانه و توسط آزمایشگاه معتمد سازمان حفاظت محیط زیست کیفیت پساب خروجی تصفیه خانه‌ها کنترل می‌شود.

انتهای پیام/ن