تهران| آیت‌الله ری شهری: هرگونه تندروی و کُندروی انحراف از مسیر رهبری است

به گزارش خبرگزاری تسنیم از تهران، به نقل از روابطعمومیآستانمقدسحضرتعبدالعظیم(ع)، آیت‌الله محمدی ری شهری امروز در دیدار با فرماندهان نیروی انتظامی اظهار داشت: اصولاً هدف از تشکیل حکومت اسلامی مبارزه با ضد ارزش‌ها و استقرار ارزش‌های انسانی و اسلامی در جامعه است زیرا اگر هدف اقامه عدل که در رأس همه ارزش‌های اسلامی در جامعه است نباشد به تعبیر مولای متقیان این حکومت از بی‌ارزش‌ترین اشیاء نیز بی‌ارزش‌تر است.

وی با اشاره به آیه 90 سوره مبارکه نحل بیان کرد: در بیانی گفته شده است که این آیه شریفه جامع‌ترین آیات در مطرح ساختن همه نیکی‌ها و بدی‌هاست و اگر کسی هم بخواهد طراز حکومت اسلامی را تعریف کند باید به همین آیه شریفه مراجعه کند.

عضو مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: در این آیه شریفه نخست اقامه عدل و سپس نیکی به دیگران و سپس رسیدگی به نزدیکان مورد تأکید قرار می‌گیرد زیرا اقامه عدل در همه شئون جامعه از مهم‌ترین تکالیف حکومت است که در آن جامع‌ترین بایدها و نبایدها یعنی عمل و امر به خوبی‌ها و عمل نکردن و نهی از بدی‌ها و امور ناپسند نهفته است.

ری شهری تصریح کرد: منطق اسلام انجام خوبی‌ها و ترک بدی‌ها براساس فطرت الهی است و از این‌رو همه تکالیف دینی نیز برای روشن شدن امور پسندیده و ناپسند برای انسان‌ها تعیین شده است.

وی در تبیین فروع بایدها و نبایدها در نیروی انتظامی نیز گفت: نخستین فرع برای اجرای ارزش‌های اسلامی خودسازی است زیرا تا انسان خود را نسازد نمی‌تواند جامعه را بسازد و در جامعه اثربخش باشد از این‌رو در نیروی انتظامی باید خودسازی علمی و عملی در همه زمینه‌ها انجام شود که این نکته هم شامل قوای بدنی است و هم شامل قوای معنوی و نیز تخصص‌های مورد نیاز در رشته‌های مختلف است.

تولیت آستان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) دومین نکته در این زمینه را همراهی با رهبری و نظام و تبعیت از دستورات سلسله مراتب فرماندهی برشمرد و افزود: همراهی با رهبری وظیفه همه امت است زیرا در صورت بروز هر گونه کج‌روی و یا گرایش به اطراف ضرر آن متوجه همه مردم، نظام و منافع کشور می‌شود و از سوی دیگر اگر همه جامعه همراه و پیرو رهبری باشند دیگر اختلافی باقی نمی‌ماند.

ری شهری بیان کرد: تندروی و کُندروی به معنای انحراف از مسیر رهبری است و اعتدالی که اسلام مطرح می‌کند همان مسیر تبعیت از مقام معظم رهبری در جامعه است یعنی تندتر از رهبر و کُندتر از او نرفتن و پیروی از او است و در دستورات متعدد روایی نیز توصیه شده که نگاه کنید که اهل بیت پیامبر(ع) چگونه راهشان را می‌پیمایند پس از ایشان تبعیت ‌کنید هنگامی که می‌روند، می‌نشینند و قیام می‌کنند از ایشان نباید عقب ماند و یا جلو افتاد که در هر کدام این‌ها هلاکت نهفته است.

وی ادامه داد: در دوران امام جعفر صادق(ع) عده‌ای از پیروان ایشان سخن آن حضرت را به نفع خود توجیه و تعبیر می‌کردند و آن حضرت نیز در بیان روایتی فرمودند برخی می‌گویند که پیروان جعفربن محمد هستیم ولی به خدا دروغ می‌گویند و خدا لعنت کند همچنین پیروانی را زیرا که آنان حرف من را به نفع خود توجیه می‌کنند و می‌گویند مقصود او از این حرف چنین و چنان بود هر چند که من به صراحت حرفم را می‌گویم من امام کسی هستم که حرفم را توجیه نکند و حرفم را گوش کند.

عضو مجلس خبرگان رهبری در پایان خاطرنشان کرد: نیروی انتظامی باید تا جای ممکن با عامه مردم براساس مدارا رفتار کند و البته برخورد با دشمنان نظام، اسلام و انقلاب باید با شدّت و خشونت توأم با متانت همراه باشد.

انتهای پیام/ح