شرکت‌های لابی‌گر آمریکایی روابط خود با عربستان را قطع کردند

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه اطلاع رسانی کنگره، 2 شرکت بزرگ لابی کننده آمریکایی اعلام کردند که عربستان سعودی دیگر از این پس مشتری آنها نخواهد بود. این تازه ترین اقدام شرکت های آمریکایی برای دوری کردن از ریاض به خاطر ناپدید شدن مرموز جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد سعودی و قتل احتمالی وی در کنسولگری عربستان در شهر استانبول به شمار می رود.

سخنگوی شرکت “بی جی آر” در این باره گفت: این شرکت دیگر با عربستان سعودی همکاری نمی کند.

پیش از این واشنگتن پست و پلیتیکو نیز به نقل از منابع آگاه گزارش داده‌اند که شرکت “گلاور پارک گروپ” نیز از این پس با ریاض همکاری نخواهد کرد. البته این شرکت هنوز موضع رسمی خود را اعلام نکرده است.

هفته گذشته نیز شرکت لابی گر موسوم به “هاربر گروپ” نیز از قطع همکاری های خود با ریاض خبر داده بود.

تاکنون تعداد زیادی از مدیران شرکت های بزرگ انصراف خود را از شرکت در کنفرانس بزرگ سرمایه گذاری که قرار است طی ماه جاری در ریاض برگزار شود، اعلام کرده اند. علی رغم این مساله عربستان سعودی اعلام کرده است که این کنفرانس را در زمان مقرر برگزار خواهد کرد.

جمال خاشقجی نویسنده 59ساله سعودی روز سه‌شنبه 10 مهر(دوم اکتبر) پس از آنکه برای ثبت ازدواج خود به کنسولگری سعودی در استانبول رفت، ناپدید شد که این موضوع به نگرانی‌ها درباره امنیت وی دامن زد، مقامات سعودی ادعا کرده‌اند که وی از سفارت خارج شده اما نامزد وی این موضوع را رد می‌کند، رسانه‌ها به نقل از برخی مقامات ترکیه اعلام کرده‌اند که این منتقد مشهور سعودی در کنسولگری کشته شده است.

مقام های ریاض هرگونه دست داشتن در قتل خاشقجی را رد کرده اند. مقام های اطلاعاتی ترکیه اعلام کرده اند که فایل های صوتی و تصویری از بازداشت، شکنجه و قتل خاشقجی توسط مامورات سعودی در کنسولگری استانبول در اختیار دارند.

انتهای پیام/