مطالبات آلایندگی از صنایع آلاینده استان مرکزی باید با جدیت پیگیری شود

به گزاش خبرگزاری تسنیم از اراک، سید مهدی مقدسی ظهر امروز در جلسه کارگروه کاهش آلودگی هوا استان مرکزی با اشاره به اهمیت مسائل زیست‌محیطی برای مردم، دولت و جامعه اظهار داشت: مصوبات کارگروه در بخش‌های مربوطه باید انجام و پیگیری شود قانون برای هر آیتمی مرجع و شاخصی را تعریف کرده است، پس لازم است برای اظهار نظر کردن از مراجع قانونی استفاده کنیم.

وی با اشاره به تصویب شدن قانون هوای پاک در مجلس شورای اسلامی و با ارزش بودن آن افزود: در کمیسیون صنایع و معادن در هنگام بررسی لایحه هوای پاک، در برنامه ششم و قانون‌های مربوطه هیچ قانونی که به این میزان به مسائل زیست محیطی توجه کرده باشد نداریم.

نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی افزود: به تازگی مجلس شورای اسلامی در صنعت خوردو ورود پیدا کرده است، یکی از موضوعات بسیار مورد توجه آن هم خروج خودروهای فرسوده از چرخه و جایگزین کردن آنها و ارتقا استاندارها است پس باید در حوزه کیفی استانداردها هم کار شود.

مقدسی تصریح کرد: لایحه قانون هوای پاک نسبت به گذشته مترقی‌تر و کامل‌تر است توجه مجلس دهم در مسائل محیط زیستی و تصویب لایحه هوای پاک کافی نیست بر همین اساس درخواست ارائه نظرات کارشناسانه از دستگاه‌ها به ویژه از سمن‌ها برای بررسی بیشتر مسائل داریم.

وی بیان کرد: معاون هماهنگی و امور عمرانی استاندار مرکزی و رئیس مدیریت و برنامه‌ریزی استان مرکزی باید تخصیص اعتبارات سفر رئیس جمهور به استان در حوزه محیط زیست را پیگیری و توجه کنند با توجه به اقدامات انجام شده در کویر میقان باید گفت این اقدامات کافی نیست زیرا دغدغه مردم بسیار مهم بوده و در مسیر حمایتی قرار دارد.

 نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان عنوان کرد: برخی از صنایع مدعی می‌شوند که آلاینده نیستند، تشخیص این امر برعهده محیط زیست بوده و نظر محیط زیست قابل احترام است شرکت فرآورده‌های نفتی 240 میلیارد تومان به سبب عوارض آلایندگی که مربوط به سال‌های گذشته است بدهکار است، باید با یک فشار همه‌جانبه این بدهی وصول شود و در زمینه رفع آلایندگی‌های شهر اراک، شازند، خنداب و قسمت‌های تحت تاثیر استفاده شود.

مقدسی ادامه داد: مطالبات گذشته از صنایعی که در گذشته آلایندگی آنها به اثبات رسیده است می‌توانند منبع خوبی برای اجرای مصوبات کارگروه باشند همچنین در راستای اجرای طرح پایش هم می‌تواند هزینه شود و مشکل اعتبار 2 تا 3 میلیارد تومانی این طرح برطرف شود.

وی با اشاره به مفید بودن این کارگروه‌ها بیان کرد: مردم باید در جریان کارهای انجام شده قرار گیرند در مورد بودجه سال 98 استان و رئیس مدیریت و برنامه‌ریزی استان مرکزی پیشنهادات خود را به صورت مکتوب قبل از ارائه لایحه بودجه به مجلس ارائه دهند تا مجمع نمایندگان استان با پیگیری‌های خود درخواست‌ها و پبیشنهاد‌های بودجه‌ای استان را انجام دهند.

انتهای پیام/ح