ایستادگی شهدا در دوران دفاع مقدس، درسی بزرگ برای این زمانه است

حجت‌الاسلام والمسلمین حبیب‌رضا ارزانی مشاور وزیر و رئیس ستاد عالی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، با بیان اینکه عدد 40 بیانگر اکمال و اتمام است، گفت:‌ امسال چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی است و این یعنی انقلاب به یک بلوغ ویژه‌تری نسبت به گذشته رسیده است.

 وی دربازه لزوم آشنایی و آگاهی نسل جوان با دوران دفاع مقدس و ارزش‌های آن اظهار کرد: از آنجایی که چهل سال از دوران انقلاب می‌گذرد و طبیعتاً بسیاری از جوانان و نوجوانان از شرایط دوران جنگ تحمیلی آگاهی ندارند، برگزاری این برنامه‌ها و نمایش‌ها بسیار مفید و اثرگذار خواهد بود.

رئیس ستاد عالی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور افزود: برپایی این نمایشگاه‌ها و بیان خاطرات و فضاسازی‌های مربوط به دوران دفاع مقدس برای عزیزانی که در دوران جنگ تحمیلی نیز حضور داشتند می‌تواند تجدید میثاقی دیگر برای آنان با آن ارزش‌های ناب الهی باشد.

حجت‌الاسلام والمسلمین ارزانی با اشاره آیه «إِنَّ مَعَ الْعُسْرِ يُسْرًا» (سوره شرح/6) گفت: اگرچه خودِ جنگ فضایی سخت (الْعُسْرِ) است، اما توأم با آن آسانی (يُسْر) نیز هست. مردم ما همان مردمی هستند که در برابر آن فشارها و سختی‌ها در دوران جنگ ایستادند و خم به ابرو نیاورند.

به گفته وی، امروز ممکن است توسط برخی کشورها تهدیدات و تحریم‌هایی متوجه کشورمان شود، اما در دوران جنگ تمام دنیا علیه ایران بود، اما خداوند این جریان را به زیباترین نحو پیش برد و جوانان ما با رشادت، شجاعت و جان‌فشانی در راه خدا، در برابر تمام ابر قدرت‌های جهان ایستادند که این درسی بزرگ برای ما به شمار می‌رود.

رئیس ستاد عالی کانونهای فرهنگی هنری مساجد کشور افزود: در ابتدای انقلاب اسلامی برخی سلطنت‌طلبان تلاش می‌کردند شاه را دوباره به کشور ایران برگردانند، اما این اتفاق رخ نداد و در مقابل، موضوع جنگ و روی کار آمدن منافقان و گروهک‌های مختلف بوجود آمد.

حجت‌الاسلام والمسلمین ارزانی گفت: در آن زمان شاهد جنگ سخت و نبرد تن به تن بودیم، اما باید بگویم که جنگ نرم کمتر از جنگ سخت که نیست، بلکه بسیار مهم‌تر است، لذا می‌طلبد روحیه مقاومت، پایداری و تهاجم فرهنگی در برابر دشمنان همچون گذشته تقویت شود.

وی یادآور شد: چهل سالگی انقلاب اسلامی بدین معناست همانطور که مردم در آن زمان با جریان انقلاب و آرمان‌های آن همراهی کردند، ان‌شاءالله این همراهی ادامه خواهد داشت تا پرچم این انقلاب را به دست صاحب اصلی آن امام زمان (عج) رسانده شود.

گفتنی است این نمایشگاه هر روز از ساعت 17 تا 22 به مدت 10 شب در ضلع شمالی مصلّی امام خمینی (ره) واقع در بزرگراه شهید همت (غرب به شرق)، بعد از بزرگراه شهید مدرس اجرا می‌شود.

انتهای پیام/