تعداد صندلی‌ نمایندگان مجلس قدیم/چرا بدترین اتفاق حمله داعش برای موزه مجلس رقم خورد

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، داود نظریان در نشست انجمن صنفی راهنمایان گردشگری استان تهران در تشریح موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: در سال 1285 که فرمان مشروطیت توسط مظفرالدین شاه صادر شد ولی شالوده تشکیل کتابخانه مجلس نیز در همان دوره اول به همت رئیس نخستین دوره مجلس ملی گذاشته شد ولی شروع به کار رسمی کتابخانه مجلس از سال 1302 شکل گرفت.

وی ادامه داد: در این سال‌ها یک نماینده به نام آقای شاهرخ که از اقلیت‌های زرتشتی و 11 دوره نیز نماینده مجلس بودند در گسترش کتابخانه مجلس تلاش بسیاری کردند از جمله اینکه به دلیل دوستی با کمال‌الملک 12 اثر این نقاش معروف را خریداری کردند و در نهایت به تهیه 20 اثر گسترش یافت.

مدیر کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در موزه مجلس هدایا و آثار نفیس از جمله نقاشی، صنایع دستی و جواهرات وجود داشت افزود: از سال 77 این آثار از ساختمان نگارستان به موزه‌های رضا عباسی، موزه جواهرات بانک مرکزی و موزه هنرهای زیبا در کاخ سعدآباد منتقل شد.

نظریان تصریح کرد: فعالیت این موزه مجلس در روند جدید به طور رسمی از سال 88 در ساختمان مشروطه در ضلع غربی و در 3 طبقه بازگشایی شد کما اینکه هم اکنون بیشتر این فضا در اختیار رئیس مجلس است و درصدد هستیم تا هدایایی که در 4 مخزن موزه نگهداری می‌شود پس از اینکه توانستیم محوطه کامل ساختمان مشروطه را در اختیار بگیریم بتوانیم این هدایا را در معرض نمایش قرار دهیم زیرا هم اکنون دچار محدودیت‌های بسیاری هستیم.

وی با تشریح علت محدودیت‌های بازدیدکنندگان از موزه مجلس شورای اسلامی به حادثه تروریستی داعش در خرداد سال 96 گریزی زد و افزود: به دلیل مسائل امنیتی با محدودیت‌های بسیاری مواجه شدیم و به نوعی یکی از بیشترین آسیب داعش به ساختمان مجلس معطوف به کتابخانه و مرکز اسناد شد زیرا به مانند گذشته مردم نمی‌توانند از آن بازدید کنند و بازدیدها باید از روزهای قبل هماهنگ شود.

نظریان با اشاره به قدمت و ریشه ساختمان مشروطه که امارت مسکونی سپهسالار از صدر اعظم‌های قاجار بوده است گریزی زد وافزود: این ساختمان با قدمت 140 سال در سال 1275 به عنوان امارات مسکونی سپهسالار مورد استفاده قرار می‌گرفت و وی بخشی از این زمین را مدرسه و مسجد ساخت که امروزه معروف به مدرسه عالی مطهری است و بعد از فوت سپهسالار به دلیل اینکه فرزندی نداشت این ساختمان مشروطه در اختیار دولت قرار گرفت.

مدیر کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در یک مقطعی  ساختمان مشروطه در اختیار وزارت مالیه قرار گرفت و بعد از آن مجلس مشروطه در آن شکل گرفت ولی قرار نبود این ساختمان به طور رسمی به عنوان مجلس کاربری پیدا کند ولی در نهایت این اتفاق رخ داد. البته پس از به توپ بستن مجلس به دستور محمدعلی شاه، ساختمان آن بسیار آسیب دید ولی در دوره احمد‌شاه بازسازی شد و صحن قدیم مجلس به دستور احمدشاه با الگو از پارلمان فرانسه ساخته شد که دارای 206 صندلی برای نمایندگان است.

وی با گریزی نسبت به آتش‌سوزی سال 1376 که باعث آسیب ساختمان مجلس ملی شد عنوان کرد: پس از این آتش‌سوزی ساختمان مشروطه بازسازی شد و هم اکنون ما شاهد گچ‌بری‌ها و منبط‌کاریهای بسیار زیبا هستیم و تمام بازسازی نیز مطابق عکس های به جای مانده از ساختمان مشروطه قدیم صورت پذیرفته است و هم اکنون نیز بازدید از این موزه و مرکز اسناد با هماهنگی قبلی رایگان است کما اینکه پس از حادثه تروریستی داعش دچار محدودیت‌های بسیاری شدیم.

نظریان با اشاره به اینکه قبل از انقلاب در ساختمان مشروطه 24 دوره مجلس شورای ملی تشکیل شده است خاطرنشان کرد: هم اکنون موزه مجلس شامل چند بخش است که یکی از بخش‌ها مربوط به عکس‌هایی است که با روایت‌کننده رویدادهای مشروطه و دوره‌های مختلف مجلس ملی است و برای راه‌اندازی موزه این مجلس روسای دوره‌های هفتم و هشتم مجلس تلاش‌های بسیاری کردند.

انتهای پیام/