اهواز| هشدار انتقال بیماری از طریق آبزیان از عراق به ایران

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اهواز، حسین عبدالحی، عصر امروز در ستاد توسعه شیلات استان که در محل سالن جلسات استانداری خوزستان برگزار شد، اظهار داشت: بر اساس پایشی که در آب‌های دجله و فرات صورت گرفته بیماری «عفونت آبشش» «Branchiomycosis» در این آب‌ها تأییدشده و خسارات بسیاری به صیادان و مجتمع‌های آبزی‌پروری این کشور وارد کرده است.

وی تأکید کرد: صیادان و صادرکنندگان آبزیان به عراق مراقب باشند که این بیماری را به ایران منتقل نکنند.

معاون توسعه آبزی‌پروری شیلات ایران در ادامه گفت: مجتمع‌های آبزی‌پروری باید مراقب باشند سبدهایی که به عراق صادر می‌کنند پس از بازگشت ضدعفونی شده و سپس مورداستفاده قرار گیرند چراکه عدم رعایت موارد بهداشتی می‌تواند سبب بروز این بیماری در آب‌های خوزستان شود.

عبدالحی تصریح کرد: در حال حاضر تیم‌های دامپزشکی به‌دقت در حال رصد و پایش این بیماری هستند و خوشبختانه تاکنون هیچ‌گونه موردی از آلودگی مجموعه‌های آبزی‌پروری به این ویروس در ایران گزارش نشده است.

خوزستان بهترین نقطه کشور برای پرورش خاویار

معاون توسعه آبزی‌پروری شیلات در خصوص شرایط مناسب آب و هوایی خوزستان برای پرورش ماهیان خاویاری گفت: خوزستان ازنظر دمایی نسبت به هرمزگان و سایر نقاط کشور شرایط بهتری دارد.

وی ادامه داد: اقلیم خوزستان به‌ویژه شهرهای دزفول و شوشتر شرایط ویژه‌ای را برای تولید و تکثیر ماهیان خاویاری در کشور دارند؛ دما آب در این دو شهر به‌طور متوسط بین 23 تا 24 درجه در طول سال است که بهترین درجه حرارت برای پرورش ماهیان خاویاری به شمار می‌رود.

عبدالحی افزود: ماهیان خاویاری به لحاظ وزنی 10 برابر ماهی کپور بازدهی دارند و محصولی کاملاً صادرات محور بوده که می‌تواند در آینده آبزی‌پروری خوزستان تحول چشمگیری ایجاد کند.

انتهای پیام/ ت