"تفکیک وزارت بازرگانی به ضرر اصناف و گروه‌های صنعتی و تولیدی است"

عباس گودرزی، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس، در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، با اشاره به طرح تفکیک وزارت صنعت، معدن و تجارت، گفت: این طرح در جلسه اخیر کمیسیون به تصویب اعضا رسید و بر اساس آن، این وزارتخانه به دو وزارتخانه بازرگانی و صنعت و معدن تفکیک می‌شود.

وی افزود:‌ به اذعان طراحان این طرح، هدف از مطرح کردن تفکیک وزارت صنعت، معدن و تجارت مدیریت و تنظیم بازار است. عامل اصلی در بهم‌ریختگی بازار، سیاست‌های غلط ارزی است،.ارائه ارز دولتی نظر به جاذبه و رانتی که دارد باعث می‌شود افراد فرصت‌طلب این ارز‌ها را با قیمت دولتی گرفته و در مسیری غیر از خرید کالا‌های اساسی صرف کنند.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس ادامه داد: ما ‌به ‌التفاوت ارز دولتی با ارز آزاد به جیب کسانی که ارز دولتی را دریافت می‌کنند، می‌رود و در نتیجه سلطان شکر، سکه، کاغذ بوجود می‌آید.

گودرزی تاکید کرد: در صورت انتزاع بخش بازرگانی از صنعت و معدن، دیگر کسی پاسخگوی تضعیف تولید نبوده و مقام پاسخگو مشخص نخواهد بود. مدیریت یکپارچه زنجیره تولید یک امر عقلانی است که با انتزاع این وزارتخانه این زنجیره از بین می‌رود.

نماینده مردم بروجرد در مجلس با بیان اینکه تشکیل وزارت بازرگانی به معنی باز کردن دروازه‌های واردات به کشور بدون توجه به تولید داخلی است، اضافه کرد: در شرایط فعلی اقتصادی، این مسئله نه تنها گره‌ای را باز نمی‌کند، بلکه باعث سردرگمی شده و عملا باعث می‌شود مدیریت بازار در حدود یک سال بدون متولی باشد.

وی اظهار داشت: تغییر در ساختار وزارت «صمت» نه تنها گره‌ای را باز نمی‌کند، بلکه به جای آن باید به ارز 4200 تومانی را به درستی اداره، مدیریت و نظارت کرد تا شاهد افزایش قیمت کالا‌های اساسی نباشیم.

گودرزی در پایان گفت: تفکیک این وزارتخانه به ضرر اصناف و تشکل‌های صنعتی و تولیدی است؛ زیرا در شرایط جنگ اقتصادی  این تصمیم موجب تکمیل پازل دشمن می‌شود.

انتهای‌ پیام/