اردبیل| استفاده از مجازات‌های جایگزین حبس در اولویت است

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اردبیل، نشست فصلی قضات استان اردبیل با حضور معاون دادستان انتظامی در امور نظارت و ارزشیابی قضات، رئیس کل دادگستری استان اردبیل و مسئولان حوزه قضایی استان در محل ساختمان مرکزی دادگستری استان اردبیل برگزار و مسائل در این حوزه مورد بررسی قرار گرفت.

در این نشست از چهار نفر از قضات که دارای آرای برتر در جشنواره آرای برتر کمی و کیفی مجازات‌های جایگزین حبس داشتند و نیز دو نفر از قضات رزمنده هشت سال دفاع مقدس تجلیل شد.

کمبود تجهیزات اداری و انسانی در دستگاه قضایی اردبیل

رئیس کل دادگستری استان اردبیل در این نشست با گرامیداشت هفته دفاع مقدس اظهار داشت: رشادت‌ها و ایثارگری‌هایی که رزمندگان جمهوری اسلامی ایران در جبهه‌های حق علیه باطل در هشت سال جنگ تحمیلی انجام دادند اقتدار و امنیت امروزی را برای کشور به بار آورده است و باید قدردان آن باشیم.

حجت‌الاسلام محمدعلی قاصدی با تاکید بر خدمات‌رسانی هر چه بیشتر مسئولان به مردم برای تداوم راه شهدا و ایثارگران بیان کرد: تمامی خدمات و تلاش‌هایی که ما انجام می‌دهیم در مقابل رشادت‌ها و ایثارگری‌های انجام گرفته توسط شهدا و رزمندگان در طول هشت سال دفاع مقدس بسیار ناچیز است.

وی افزود: مجموعه قضایی استان با وجود کمبود تجهیزات اداری و انسانی عملکرد مطلوب از حیث رسیدگی‌ها و سایر امورات قضایی داشته است و این در سایه کارهای جهادگونه و تلاش شبانه‌روزی همکاران قضایی و اداری به دست آمده است و تلاش و جدیت بر تداوم این مهم در استان است.

رئیس کل دادگستری استان اردبیل با اشاره به مجموعه تکالیف و رسالت‌های قضایی گفت: یکی از مشکلات و موضوعات اساسی که در استان با آن روبه‌رو هستیم جمعیت کیفری زندان‌های استان بوده که برای حل این مشکل بکارگیری و استفاده از مجازات‌های جایگزین حبس در اولویت بوده و باید این موضوع توسط قضات بیش از گذشته مورد توجه قرار گیرد.

قاصدی با بیان اینکه استان اردبیل رتبه نخست کشوری را در زمینه محکومان مالی دارد، تصریح کرد: قضات استان با استفاده از ظرفیت‌های تاسیسات حقوقی از مجازات‌های جایگزین حبس در موارد قانونی استفاده کنند و در این زمینه انتظار می‌رود راهکارهای لازم عملیاتی شود.

وی افزود: بسیاری از محکومان مالی جرمی مرتکب نشده‌اند و تنها براساس یک اتفاق و حادثه‌ای درگیر مشکلات شده و محبوس شده‌اند، بنابراین زندانی شدن این افراد سبب بروز بسیاری از مشکلات برای این افراد و خانواده‌های آنان می‌شود که با توجه ببه این امر تلاش می‌شود تا از مجازات‌های جایگزین حبس برای محکومان مالی غیرعمد استفاده شود تا از ورود این افراد به زندان جلوگیری شود.

نظارت بر عملکرد قضات در استان‌ها

 معاون دادستان انتظامی در امور نظارت و ارزشیابی قضات نیز در این نشست رمز موفقیت و پیروزی را در اتحاد و همدلی و تحقق رهنمودهای رهبر کبیر انقلاب اسلامی دانست و اظهار کرد: باید در راستای تحقق این مهم همگان تلاش همه‌جانبه‌ای داشته باشند تا بتوانیم زمینه‌ساز اقتدار و عزت هر چه بیشتر برای کشور باشیم.

علی رنجبر با اشاره به رشادت‌های شهدا در هشت سال جنگ تحمیلی بیان کرد: رزمندگان کشورمان در هشت سال دفاع مقدس با اتحاد و همدلی تمام اجازه ندادند تا یک وجب از خاک این کشور به دست بیگانگان بیفتد و باید الگوگیری از این افراد در راستای تعالی نظام و ارزش های آن مد نظر بوده و فرهنگ ایثار و شهادت در بین مردم و به ویژه جوانان نهادینه شود.

وی با اشاره به جایگاه منسب قضا و قانون نظارت بر قضات تصریح کرد: با توجه به اینکه در حال حاضر با افزایش جمعیت کیفری در زندان‌ها روبه‌رو هستیم برای کاهش و حل این مشکل انتظار می‌رود که قضات در صورتی که مقدور بوده و قانون این اجازه را به آنها می‌دهد از مجازات‌های جایگزین حبس استفاده کنند.

معاون دادستان انتظامی در امور نظارت و ارزشیابی قضات از کسب نمره مطلوب قضات در ارزیابی‌های اخیر به عمل آمده در استان اردبیل خبر داد و افزود: انتظار می‌رود چنین اقدامات و عملکردی در این استان تداوم یافته و بتوانیم عملکرد این استان را در این حوزه ارتقا دهیم.

استفاده از مجازات‌های جایگزین حبس معضلات اجتماعی را کاهش می‌دهد

 معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان اردبیل نیز در این نشست با اشاره به نحوه استفاده از مجازات‌های جایگزین حبس گفت: در این زمینه انتظار می‌رود که قضات استان با اشراف بر انواع مجازات‌های جایگزین حبس، استفاده از این مجازات‌ها را به جای حبس مد نظر قرار دهند.

یوسف خدادادی افزود: اعمال به‌جا و مناسب مجازات‌های جایگزین حبس آسیب‌های حبس از قبیل طرد شدن زندانی از جامعه، جرم‌زا بودن محیط زندان، هزینه‌های اقتصادی، تراکم جمعیت زندان، مشکلات بهداشتی در زندان، مشکلات اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی روحی و روانی بر خانواده زندانی تاثیر منفی بر روابط اجتماعی خانواده زندانی و ده‌ها معضل دیگر را کاهش داده و از آنها پیگیری می‌کند.

وی بیان کرد: در این صورت متقابلا مجرم با مجازات جایگزین حبس و ارائه خدمات عام‌المنفعه از عواقب کار خود آگاهی یافته و در عین حال از اجتماع و خانواده خود جدا نشده و با حفظ کرامت وی از آثار زیانبار روانی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی مجازات زندان بر زندانی و خانواده وی جلوگیری و سبب بازپروری و اصلاح مجرم می‌شود.

 معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان اردبیل با تشریح مجازات های جایگزین حبس، انواع مجازات‌های جایگزین حبس، خدمات عمومی رایگان، مصادیق خدمات عمومی رایگان، مستثنیات خدمات عمومی رایگان نهادهای پذیرنده، محرومیت از حقوق اجتماعی و سایر نکات در زمینه استفاده از مجازات‌های جایگزین حبس بیان کرد: این موارد مورد تاکید جدی است.

انتهای پیام/ ع