رکود در احداث بیمارستان 450 تخت خوابی ارومیه یازده ساله شد

به گزارش خبرگزاری تسنیم از ارومیه، ساخت و اتمام بیمارستان 450 تخت خوابی شهید بهشتی این شهر می‌تواند موقعیت‌های مناسبی از جمله ایجاد گردشگری سلامت و تقویت آن در استان و یا اشتغال‌زایی و کاهش بیکاری را در پی داشته باشد و کمی از محرومیت و کمبودهای استان را جبران کند.

اما نکته اینجاست که آذربایجان غربی فاقد مدیران توسعه‌گرا و دوراندیش برای خلاص کردن استان از محرومیت و ارتقاء آن است و همین موضوع در کنار خیلی از مسائل دیگر سبب تأخیر در افتتاح پروژه‌ها و گاها راکد و فسیل شدنشان می‌شود.

 پروژه بیمارستان 450 تخت خوابی شهید بهشتی ارومیه نیز یکی از این پروژه‌های راکد است که به بهانه های متعدد مسئولین از جمله اینکه این بیمارستان با آرامگاه هم‌جوار است به حال خود رها شده است.

چالش اصلی اینجاست که معمولاً قبل از شروع به انجام هر کاری باید برنامه‌ریزی لازم انجام شده و مشکلات موجود بررسی شوند نه اینکه بعد از انجام سرمایه‌گذاری گسترده و اجرای زیرساخت‌های مختلف تازه یاد دیگر مسائل بیافتیم.

یازده سال است که این پروژه دستخوش بی‌توجهی مسئولان است و یکی دو سالی هم هست که هیچ‌گونه حرفی در رابطه با سرنوشت بیمارستان 450 تخت خوابی شهید بهشتی ارومیه از سمت مسئولین به گوش نمی‌رسد و در صورت پیگیری خبرنگاران نیز هیچ پاسخی نمی‌دهند.

وعده‌هایی که هیچ وقت جامه عمل نپوشیدند

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان غربی در رابطه با پروژه بیمارستان شهید بهشتی ارومیه نبود بودجه را در  30 فروردین 93 اعلام کرده و گفته بود: برای تکمیل این پروژه تنها دو میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته‌شده که با این اعتبار اندک پس از پنجاه سال نیز صاحب بیمارستان نمی‌شویم.

یک سال بعد عابد فتاحی عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در تاریخ 22 فروردین 94 گفته بود: بیمارستان شهید بهشتی ارومیه به یک نهاد یا سازمان خصوصی و یا دولتی واگذار می‌شود.

وی حتی وعده داده بود با فروش این بیمارستان یک مرکز درمانی بسیار پیشرفته و مطابق با استانداردهای بین‌المللی در این شهر ساخته و در اختیار مردم قرار می‌گیرد.

نداشتن بودجه کافی یکی از دلایل دیگر راکد ماندن پروژه بیمارستان شهید بهشتی آذربایجان غربی

روزگاری استاندار وقت آذربایجان غربی سید حسن قاضی‌زاده هاشمی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی را هم بر سر این پروژه آورد تا از نزدیک بیمارستان شهید بهشتی ارومیه را که به دلیل نبود اعتبارات کافی متوقف مانده بود مشاهده کند اما بازهم تاکنون گره از کار این پروژه گشوده نشده است.

در اظهار نظرهای سال 97 رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان غربی گفته است: این بار تغییر کاربری بیمارستان 450 تخت خوابی در حال احداث شهید بهشتی بسیار جدی پیگیری می‌شود.

جواد آقازاده تصریح کرده بود: این بیمارستان دارای مشکلات معماری و سازه‌ای نیز هست.

وی گفته بود: چندی پیش آخرین وضعیت این پروژه ناتمام توسط هیئت کارشناسی اعزامی از تهران بررسی شد و نظری که این هیئت اعلام کرد این بود که اگر بیمارستانی از صفر شروع شود بیشتر به نفع استان خواهد بود.

تصمیماتی که به مرحله عمل نرسیدند

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان غربی اظهار داشته است: از منظر کارشناسی حل مشکلات و نواقص این پروژه برای تبدیل آن به یک بیمارستان نشدنی است و با بازدید از پروژه مشابه آن در کرمان به این نتیجه رسیده‌ایم که نباید این پروژه به بیمارستان تبدیل شود چون کارایی لازم را ندارد.

آقازاده تصریح کرده بود: کاربری این سازه تغییر می‌یابد و در هیئت‌امنا دانشگاه علوم پزشکی ارومیه نیز این مهم تصویب‌شده تا این بنا به ستاد مرکزی دانشگاه تغییر کاربری داده شود.

او ان زمان گفته بود طرح اولیه تغییر کاربری اداری این پروژه ارائه‌شده و احتمالاً حدود 2 ماه دیگر پیمان‌سپاری می‌شود تا مراحل اجرایی کار رسماً آغاز شود اما اکنون دو سال از آن تاریخ گذشته و هیچ اتفاقی در میدان عمل قابل رویت نیست.

و حال باگذشت یک دهه از این وعده‌ها و قول‌های بی‌نتیجه مدیران آذربایجان غربی بازهم شاهد هیچ اتفاقی در این بیمارستان نیستیم و سرنوشت بیمارستان 450 تخت خوابی شهید بهشتی ارومیه همچنان ابهام‌آمیز است و معلوم نیست این پروژه بعد از حدود 11سال بلاتکلیفی به چه سرانجامی دچار خواهد شد.

گزارش از زهرا بخشی

انتهای پیام/ن