مجلس در هفته‌ای که گذشت: از لایحه جنجالی "FATF" تا تحصن برخی نمایندگان

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، مجلس شورای اسلامی در هفته گذشته، در روزهای یکشنبه، سه‌شنبه و چهارشنبه، جلسه علنی داشته که در مهم‌ترین بخش‌ها، وزرای اقتصاد و امور دارایی و نفت برای پاسخ به سؤالات تعدادی از نمایندگان در این جلسات حضور یافتند.

**نشست روز یکشنبه 1 مهر

نشست علنی روز یکشنبه 1 مهر قوه مققنه پس از 2 هفته تعطیلی مجلس به دلیل سرکشی نمایندگان به حوزه‌های انتخابیه خود و همزمان با آغاز سال تحصیلی، تحت تاثیر حادثه تروریستی اهواز ساعت 8 آغاز شد.

**لاریجانی: تعلل در پیگیری ابعاد حادثه تروریستی اهواز توجیهی ندارد

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در نطق پیش از دستور خود با اشاره به حادثه تروریستی اهواز، گفت: تعلل در پیگیری ابعاد این حادثه تروریستی توجیهی ندارد و دستگاه‌های امنیتی کشور باید موضوع را جدی بگیرند.

وی همچنین بازگشایی مدارس در روز اول مهر را  به همه معلمان و دانش‌آموزان تبریک گفت و ابراز امیدواری کرد که  سال تحصیلی جدید پربرکت برای همه ملت ایران باشد.(بیشتر بخوانید)

**تکلیف مجلس برای وزارت کشاورزی درباره مصرف انواع کود و آفت‌کش‌ها

نمایندگان مجلس طی مصوبه‌ای وزارت جهاد کشاورزی را مکلف به تهیه دستورالعمل مصرف انواع کود و آفت‌کش‌ها کردند.(بیشتر بخوانید)

**طرح ساماندهی بازار خودرو به کمیسیون صنایع ارجاع شد

وکلای ملت  در جریان بررسی مسکوت ماندن طرح یک فوریتی ساماندهی بازار خودرو با ارجاع آن به کمیسیون صنایع و معادن پارلمان به منظور رسیدگی به کلیات و جزئیات طرح مذکور با 154 رأی موافق، 38 رأی مخالف و 2 رأی ممتنع از مجموع 233 نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

همچنین در این جلسه مسکوت ماندن این طرح به رأی گذاشته شد که نمایندگان با 49 رأی موافق، 139 رأی مخالف و 4 رأی ممتنع از مجموع 231 نماینده حاضر در جلسه با آن مخالفت کردند.

**نشست روز سه‌شنبه 3 مهر

نشست علنی روز سه‌شنبه مجلس طبق دستور کار اعلامی آغاز شد.

**موافقت نمایندگان مجلس با تشکیل شورای عالی پیشگیری از جرائم پولشویی

نمایندگان در جریان بررسی گزارش کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس درباره لایحه اصلاح قانون مبارزه با پولشویی که اعاده شده از  شورای نگهبان بود ، ماده (4) این لایحه را تصویب کردند.

طبق مصوبه مجلس شورای عالی پیشگیری از جرائم پولشویی تشکیل می‌شود.(بیشتر بخوانید)

**تعیین ساز و کار تعیین رئیس مرکز شورای عالی مقابله با جرائم پولشویی

نمایندگان مجلس شورای اسلامی با اکثریت آرا، ساز و کار تعیین رئیس مرکز شورای عالی مقابله با جرائم پولشویی را مشخص کردند.(بیشتر بخوانید)

**لایحه الحاق ایران به کنوانسیون «پالرمو» در مجلس اصلاح شد

نمایندگان مجلس شورای اسلامی با اکثریت آرا لایحه الحاق ایران به کنوانسیون سازمان ملل برای مبارزه با جرائم سازمان‌یافته فراملی یا همان «پالرمو» را برای تأمین نظر شورای نگهبان اصلاح کردند.(بیشتر بخوانید)

**ارجاع دو لایحه الحاق ایران به «FATF» با نظر لاریجانی به مجمع تشخیص

علی لاریجانی، رئیس مجلس  دو لایحه “الحاق ایران به کنوانسیون سازمان ملل متحد برای مبارزه با جرائم سازمان‌یافته فراملی(پالرمو)” و ” لایحه اصلاح قانون مبارزه با پولشویی” را برای بررسی به مجمع تشخیص مصلحت نظام فرستاد.(بیشتر بخوانید)

**تعیین نحوه محاسبه قاچاق کالا

وکلای ملت نحوه محاسبه ارزش کالای قاچاق ورودی به کشور را مشخص کردند.(بیشتر بخوانید)

**نماینده زابل از توضیحات وزیر ورزش قانع شد

حبیب‌الله دهمرده، نماینده مردم زابل در مجلس در جریان  بررسی سؤالش از وزیر ورزش و جوانان درباره علت تکمیل نشدن طرح‌های نیمه‌تمام ورزشی، از توضیحات، مسعود سلطانی‌فر قانع شد.

**نشست روز چهارشنبه 4 مهر

نشست روز چهارشنبه مجلس طبق دستور کار اعلامی آغاز شد.

**یکشنبه هفته آینده؛ جلسه غیرعلنی مجلس درباره مسائل اقتصادی

مسعود پزشکیان، نایب رئیس مجلس به دنبال تجمع و تحصن تعدادی از نمایندگان در جایگاه هیئت رئیسه و درخواست از وی برای غیرعلنی کردن جلسه روز چهارشنبه  برای بررسی مسائل خوزستان و مشکلات اقتصادی کشور، اظهار داشت:مقرر شد برگزاری جلسه غیرعلنی در هیئت رئیسه هماهنگ شود تا از دولت، وزارت اطلاعات و مراجع مربوطه دعوت شود تا جلسه مفصلی برگزار کنیم و به جمع‌بندی نهایی برسیم.

نایب رئیس مجلس تصریح کرد: تلاش می‌کنیم، جلسه غیرعلنی را برای روز یکشنبه هفته آینده آماده کنیم و از مسئولان نیز دعوت به عمل می‌آید تا در جلسه غیرعلنی حضور پیدا کنند.

**تعیین شرایط اعطای مجوز کالاهای وارداتی توسط وزارت صمت

نمایندگان نحوه اعطای مجوز کالاهای وارداتی برای ورود به کشور با پیشنهاد وزارت صمت را تعیین کردند.(بیشتر بخوانید)

**قاچاق محسوب شدن کالاهای وارداتی در صورت مغایرت در اظهار و ترخیص

نمایندگان مردم در خانه ملت مقرر کردند تا کالاهای وارداتی در صورت مغایرت در اظهار و ترخیص، قاچاق محسوب شوند.(بیشتر بخوانید)

**شرایط خروج کالاهای وارداتی تجمیع شده مشخص شد

نمایندگان در جریان رسیدگی به گزارش کمیسیون اقتصادی، درباره لایحه اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز ماده(14) این لایحه را با 132 رأی موافق، 6 رأی مخالف و 8 رأی ممتنع از مجموع 218 نماینده حاضر در جلسه تصویب کردند.

بر اساس این مصوبه مجلس شرایط خروج کالاهای وارداتی تجمیع شده مشخص شد.(بیشتر بخوانید)

**نحوه فعالیت ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز مشخص شد

نمایندگان قانون نحوه فعالیت ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز را اصلاح کرده و تغییراتی در آن صورت دادند.(بیشتر بخوانید)

**موافقت مجلس با یک فوریت ممنوعیت عقد دختران زیر 13 سال

وکلای‌ملت با یک فوریت طرح اصلاح ماده 1041 قانون مدنی اصلاحی مصوب اول تیرماه 1381 با 151 رأی موافق، 34 رأی مخالف و 7 رأی ممتنع از مجموع 209 نماینده حاضر موافقت کردند.(بیشتر بخوانید)

**سوال یک نماینده از “شریعتمداری” درباره طرح جامع خودرو‌سازی

احمد امیرآبادی فراهانی، عضو هیئت رئیسه طرح الحاق یک تبصره به ماده 2 قانون مقررات صادرات و واردات، طرح افزایش ظرفیت پالایشگاه‌های میعانات گازی و نفت خام با استفاده از سرمایه‌گذاری‌های مردمی و  سوال ملی ولی ملکی نماینده مشکین شهر در مجلس از محمد شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره عدم ارائه طرح جامع خودروسازی و عدم توجه به شایسته سالاری را اعلام وصول کرد.

انتهای پیام/