کرمان| وجود 3500 قانون دائمی و بیش از 35 هزار مصوبه و آئین نامه همه را سردرگم می‌کند

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمان، سعید بیت‌عفری صبح امروز در دوره آموزشی بازآموزی یافته‌های نظارتی ایران در کرمان با اشاره به اینکه دیوان محاسبات تلاش می‌کند تا توسعه براساس سیاست‌های نظام و اهداف برنامه محقق شود اظهار داشت: ناظر و مجری باید در کنار هم شرایطی را فراهم کنند تا توسعه کشور محقق شود.

وی با بیان اینکه نگاه جدید دیوان محاسابات، ارزیابی دقیق از اثربخشی منابع مالی است گفت: منابع ما با وجود تحریم‌ها به سختی به دست می‌آیند و متاسفانه در جاهایی تعارف کردیم و حرف واقعی را نزدیم.

معاون فنی و حسابرسی امور اقتصادی و زیربنایی دیوان محاسبات با اشاره به اینکه اگر امروز در کشور سیل اتفاق می‌افتد به این دلیل است که کارهای خودمان را در گذشته به درستی انجام ندادیم افزود: آثار و اتفاقات امروز ناشی از عملکرد ما در گذشته است و اگر هر کاری را در جای خودش انجام بدهیم و منابع را در جای خود مصرف کنیم شاهد این بحران‌ها نخواهیم بود.

وی با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب در فرازی از سخنان خود در دیدار با اعضای شورا نگهبان اصرار بر رعایت قانون دارند و می‌فرمایند قانون بد حتی بهتر از بی‌قانونی است عنوان کرد: آسیب‌شناسی قوانین و مقررات برای رفع تناقصاتی که در قانون وجود دارد لازم است.

بیت‌عفری با اشاره به اینکه در دیوان محاسبات به‌دنبال مچ‌گیری نیستیم و رویکرد ما پیشگیری از هرگونه تخلفات در کشور است گفت: به سمت انضباط مالی در کشور رفته‌ایم و رفته رفته خود را نشان می‌دهد.

وی با بیان اینکه امروز در کشور در شرایطی هستیم که حتما باید به منابع درآمدی توجه کنیم و بودجه بدون نفت را پیگیری می‌کنیم افزود: در سال گذشته و امسال درآمد بودجه از نفت را کاهش دادیم و به بودجه بدون نفت فکر می‌کنیم.

معاون فنی و حسابرسی امور اقتصادی و زیربنایی دیوان محاسبات با اشاره به اینکه تقویت پایه‌های درآمدی از اهم وظایفی است که بر عهده داریم بیان کرد: در امور معادن گزارشی ارائه شد که 141 هزار معدن در کشور درآمد آن توسط بهره‌برداران ایجاد می‌شود اما 900 میلیون تومان فقط حقوق دولتی معادن پرداخت می‌شود که در مقابل درآمد ایجاد شده بسیار کم است.

وی با بیان اینکه بر اساس بند الف ماده 6 قانون برنامه ششم توسعه برقراری هرگونه تخفیف، ترجیح یا معافیت مالیاتی طی سال‌های اجرای قانون برنامه ممنوع است اما عملا این اتفاق نمی‌افتد گفت: بیش از 3 هزار و 500 قانون دائمی و بیش از 35 هزار مصوبه و آئین نامه داریم که همه را سردرگم می‌کند و از طرفی اصلاح مکرر قوانین و تغییرات مشکل ایجاد می‌کند.

بیت‌عفری با اشاره به اینکه در کشور طرح ملی داریم که 41 سال عمر اجرای این طرح است و اگر منابع و طرح‌ها در جای خود و در زمان خود انجام شود در منابع و هزینه‌ها صرفه‌جویی زیادی می‌شود افزود: هر کسی اگر در جای خودش کار را درست انجام بدهد مشکلات برطرف می‌شود.

انتهای پیام/ ت