50 هزار میلیارد ریال تسهیلات برای رونق واحدهای تولیدی در کردستان پرداخت شد

به گزارش خبرگزاری تسنیم از سنندج، بهمن مرادنیا پیش‌از ظهر امروز در جشن بزرگ کارگری و تجلیل از کارگران نمونه استانی که در مجتمع فجر سنندج برگزار شد با اشاره به اینکه هم‌اکنون در جنگ اقتصادی قرار گرفته‌ایم، اظهار داشت: نقش و جایگاه کارگران و کارفرمایان و تولیدکنندگان در این عرصه کارزار بسیار مهم و کلیدی است.

وی افزود: نام‌گذاری امسال به سال رونق اقتصادی بدان معناست که رونق اقتصادی میسر نمی‌شود مگر اینکه کارگران بیشتر کار کرده و در کنار آنان مدیران دولتی نیز تمام توان خود را برای حمایت از آنان به کار گیرند.

استاندار کردستان با بیان اینکه مشکلات زیادی ناشی از تحریم‌ها بروز و ظهور یافته است، گفت: امید و نشاط را نباید از دست داد چراکه در صورت از دست دادن امید و نشاط شکست خواهیم خورد.

وی با تأکید بر همت جمعی برای خلق امید و نشاط بیشتر در جامعه، تصریح کرد: تمام تلاش دشمن بر این نکته که مردم روحیه، همدلی و وحدتشان را از دست دهند، متمرکز شده است.

مرادنیا با گریز به جنگ هشت ساله، ادامه داد: در هنگام جنگ تمام مردم و مسئولان با هم وحدت داشتند و در کنار هم شرایط سخت را پشت سر نهادند، امروزه هدف‌گذاری دشمن نیز صورت پذیرفته و می‌طلبد ما نیز با هدف‌گذاری درست و حفظ وحدت دشمن را ناامید و مأیوس کرد.

وی با اعلام اینکه بیان صرف مشکلات استان کردستان و معرفی چهره سیاهی از استان ظلم به تولید، کارگر و کارفرما، مسئولان و دیگر اقشار استان است، افزود: معرفی استان به بدترین شکل ممکن نشان از عجز است، باید در مقابل تلاش کارگران، کشاورزان و سایر افراد تأثیرگذار را منعکس کرد و نقاط قوت از جمله جایگاه استان در حوزه تولید گندم را پررنگتر جلوه داد.

استاندار کردستان با ذکر اینکه در سال 92 تولید محصولات کشاورزی 1.2 میلیون تن بود اما این رقم در سال 97 به 2.9 میلیون تن رسید، گفت: تلاش می‌شود این رقم به 5 میلیون تن برسد که یک سیر صعودی و امیدوارکننده است.

وی با اشاره به مرزهای فعال استان، اظهار کرد: حجم مبادلات اقتصادی از مرزها در سال 97 رقمی در حدود  6.7 میلیارد دلار بوده که نشان از تلاش تجار و کسبه این استان است.

استاندار کردستان با ذکر اینکه زیرساخت‌های توسعه‌ای در حال فراهم‌سازی است، ادامه داد: منطقه ویژه اقتصادی بانه به‌عنوان یک قطب اقتصادی در استان در پروسه 16 ساله‌ای درگیر بود که تلاش می‌شود در سفر رئیس جمهوری به کردستان به‌عنوان یکی از پروژه‌های مطرح، پیگیری شود.

وی با بیان اینکه 15 واحد در شهرک سرنجیانه واگذار شده است، خاطرنشان کرد: این شهرک در طی یکسال اخیر فعال شده و پیش‌بینی می‌شود نقش خوبی را در رونق اشتغال استان داشته باشد.

مرادنیا با اذعان به اینکه شهرک صنعتی مشترک بین استان کردستان و اقلیم کردستان عراق یکی از طرح‌های در دست اقدام دولت در کردستان است، گفت: در سال گذشته بانک‌های خصوصی و دولتی در استان کردستان 5 هزار میلیارد تومان تسهیلات در راستای سرمایه‌گذاری، رونق تولید و کمک به تولیدکننده پرداخت کرده‌اند.

وی با اعلام اینکه قبول داریم که اشتغال در استان با مشکل مواجه و از میانگین کشوری بالاتریم، افزود: کردستان یک استان با پتانسیل بخش کشاورزی است که می‌توان از آن به‌عنوان یک ویژگی شاخص برای رونق اشتغال بهره گرفت.

استاندار کردستان با درخواست از سرمایه‌گذاران جهت پیوستن به تولید و حمایت از تولیدکنندگان، تصریح کرد: تا جایی که امکان آن وجود دارد دولت در نقش تسهیل‌گر ورود پیدا کند.

وی با ذکر اینکه در کارگروه رفع موانع تولید 93 جلسه برگزار شده است، ادامه داد: 580 طرح در کارگروه رفع موانع تولید طرح و 829 مصوبه در این کارگروه مطرح شد که 58 درصد آن اجرایی شده و مابقی نیز در دست پیگیری است؛ به واسطه این مصوبات هفت هزار و 750 نفر تثبیت شغل شده‌اند و اگر مابقی طرح نیز اجرا شود یازده هزار نفر تثبیت شغل می‌شود.

استاندار کردستان با تأکید بر اینکه باید تلاش کرد موانع تولید را مرتفع ساخت، خاطرنشان کرد: منابعی تأمین شده است که واحدهای تولیدی بتوانند از وام کم بهره در خود استان بهره‌مند شوند و 8 درصد سود بانکی توسط استانداری پرداخت شود.

وی با ذکر اینکه سرمایه‌گذاری در بخش صنعت و کشاورزی در استان به‌جد در دست پیگیری است، تاکید کرد: دستگاه‌های خدمت رسان مؤظف به خرید از واحدهای تولیدی شدند و اولویت خرید با واحدهای فعال در کردستان است.

مرادنیا با تأکید بر اینکه برای کمک به اشتغال و پایداری شغل و ایجاد شغل جدید نیازمند حمایت از تولیدکننده استانی هستیم، بیان کرد: در مقوله گرانی نیز پیگیری‌هایی صورت گرفته و تلاش می‌شود تورم استان را در حد توان کاهش داد.

استاندار کردستان در پایان با اشاره به اینکه واقف به مشکلات استان هستیم، یادآور شد: هیچ فاصله‌ای بین مسئولان و مردم احساس نمی‌شود و مجموعه دولت با تمام توان در کنار مردم است.

انتهای پیام/ن