سرپرست دفاع آمریکا: برنامه‌ریزی جامعی در مورد ونزوئلا انجام داده‌ایم

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، «پاتریک شاناهان» سرپرست وزارت دفاع آمریکا روز چهارشنبه در نشست کمیته دفاعی مجلس نمایندگان این کشور اعلام کرد کاخ سفید برنامه‌ریزی جامعی در مورد ونزوئلا انجام داده و آماده است تا واکنش مناسب را به کلیه سناریوهای ممکن در این کشور نشان دهد.

پاتریک شاناهان در این نشست مدعی شد: «ما برنامه‌ریزی جامعی در خصوص ونزوئلا انجام داده ایم و هیچ موقعیت یا سناریویی وجود ندارد که ما واکنشی را در مقابلش طراحی نکرده باشیم.»

سرپرست وزارت دفاع آمریکا افزود: «ما یک دولت هستیم و همه در کنار هم روی این قضیه کار می‌کنیم. وقتی می‌گوییم همه گزینه‌ها روی میز است، به معنای واقعی کلمه همه گزینه‌ها را روی میز داریم. اما در حال حاضر ما بیشتر سعی داریم از راههای دیپلماتیک و اقتصادی [بر دولت ونزوئلا] فشار وارد کنیم.»

روز گذشته «خورخه آریزا» وزیر امور خارجه ونزوئلا در مصاحبه با رویترز تأکید کرده بود که برنامه‌ریزی کودتای نافرجام اخیر علیه دولت قانونی این کشور مستقیماً در واشنگتن و با همکاری مقامات وزارت دفاع، وزارت امور خارجه و تحت هدایت مشاور امنیت ملی آمریکا انجام شده است. اظهارات امروز سرپرست وزارت دفاع آمریکا به خوبی نشان می‌دهد که وزیر امور خارجه ونزوئلا در این زمینه اشتباه یا اغراق نکرده است.

«خوان گوایدو» رئیس‌ سابق مجمع ملی ونزوئلا که از حدود سه ماه قبل به‌تحریک مقامات واشنگتن خود را رئیس‌جمهور ونزوئلا می‌خواند، روز سه‌شنبه طی یک پیام ویدیویی هواداران خود را به آشوب علیه دولت قانونی این کشور فرا خواند و حتی از نیروهای مسلح ونزوئلا خواست که علیه رئیس‌جمهور نیکلاس مادورو دست به شورش مسلحانه بزنند.

آمریکا تلاش می‌کند تا با فشارهای اقتصادی و سیاسی و همچنین تهدید به حمله نظامی، «نیکلاس مادورو» رئیس‌جمهور قانونی ونزوئلا را وادار به کناره‌گیری کرده و مهره دست‌نشانده خود یعنی خوان گوایدو را به قدرت برساند.

انتهای پیام/.