نخستین جشنواره ملی نگارگری در تبریز برگزار شد

به گزارش خبرگزاری تسنیم از تبریز، به نقل از روابط عمومی اداره کل فرهنگ وارشاد اسلامی آذربایجان شرقی، محمد محمدپور صبح امروز در آیین اختتامیه نخستین جشنواره ملی نگارگری در تبریز اظهار داشت: خرسندیم که اهداف راهبردی و برنامه‌هایی که اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان در حوزه‌ی فرهنگ و هنر تنظیم کرده است، با حضور و پیشگامی پیشکسوتان در رشته‌های مختلف سرعت گرفته و به صورت قابل توجهی از بالقوه بودن به سمت بالفعل شدن شتاب گرفته است.

وی افزود: امروز ما رسالتی سترگ در ارتباط با شناخت و معرفی تاریخ درخشان این مرز و بوم و نقشی که آذربایجان در تمدن ایران و جهان داشته‌ است، داریم چراکه  اکنون نیز تبریز با تکیه بر همان میراث فرهنگی و هنریِ غنی، و داشته‌ها‌ی دیروز و بزرگان و فرهیختگان و اندیشه‌ورزان و هنروران امروز  بر استمرار و تدوام این هنر عزیز و ارجمند تاکید دارد و سعی ما نیز بر این است تا  این هنر را از انحصار نخبگان درآورده و عمومی‌سازی نموده و به نسل جوان معرفی نماییم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌‌شرقی در ادامه خاطر نشان کرد: هنر و هنرمندان ایرانی و آذربایجانی امروز کم از دوره‌های گذشته ندارند و می‌بایست تمهیدی بیاندیشیم تا استعدادهای بالقوه کنونی بالفعل شده و هنرمندان همطراز سلطان محمد نقاش و نظایر آن در این عصر پرورش یابند.

وی تصریح کرد: امروز با توجه به افزایش علاقه‌مندان به فراگیری، شاهد پیشرفت بسیار خوبی در حوزه‌ِ هنر نگارگری هستیم و برگزاری این جشنواره باعث شده تا هنرمندان شایسته و چهره‌های جوان و بسیار مستعد هنری معرفی شوند که این امر خود نویدبخش این واقعیت است که این هنر می‌تواند جایگاه واقعی خود را پیدا کند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌‌شرقی ابراز کرد: اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در سالجاری کمر همت بر توسعه‌ی متوازن هنر بسته و از اهداف راهبردی ما عمومی‌سازی هنر خواهد بود.

محمدپور تصریح کرد: هنر نگارگری در تبریز -‌ مهد هنر و تمدن و فرهنگ نضج یافته و به اوج شکوفایی خود رسیده است و این هنر در بسیاری از حوزه‌ها تأثیر گذاشته و به نوعی بخشی از زندگی مردم بوده چنانکه در گذشته در معماری اسلامی، هنر نگارگری نقش بسزایی را در ماندگاری این معماری داشته است و هنر فرش ما نیز متأثر از این هنر کاملاً ایرانی بوده است.

وی گفت:  نقش مکتب تبریز در گسترش و تعمیق این هنر بسیار مشهود است و وقتی سخن از مکتب تبریز می‌رود، شاید اولین چیزی که به اذهان خطور کند مکتب نگارگری باشد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌‌شرقی یادآور شد: تبریز در طول تاریخ جریان‌ساز بوده و حرکت و زایش در هر زمینه‌ی  علی‌الخصوص هنر، از شاخصه‌های تبریز است که تحول‌ها آفریده و سیمای تاریخ را دگرگون کرده و در کل می‌توان گفت: تبریز و اندیشه‌ورزان و هنروران این دیار نقطه‌ی عطف تاریخ فرهنگ و هنر ایران عزیز هستند.

وی افزود: حافظ و پاس‌دار این جریان هنری که استمرار دارد، هنرمندانی بی‌بدیل بوده‌اند که گاه حتی نامی از آنها به میان نیامده و ما امروز با برگزاری این جشنواره قدردانی خود را از حاملان و میراث‌داران هنر فاخرنگارگری اعلام می‌کنیم.

محمدپور گفت: نخستین جشنواره نگارگری تبریز تاکیدی بر عظمت مکاتب هنری تبریز و تاثیرگذاری این شهر زرخیز در تاریخ و فرهنگ ایران اسلامی است.

وی تصریح کرد: تاریخ چندصد ساله‌ی ما که دو کتب عظیم در حوزه‌ِ هنر نگارگری را تجربه کرده است در آثار بی‌نظیر هنرمندان ما خود را نشان می‌دهد و با تاملی در آثار ارائه شده در این جشنواره می‌توان ردپایی از تاریخ چند صدساله‌ی این هنر را مشاهده کرد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌‌شرقی در پایان تاکید کرد: ما به گذشته‌ مشعشع و جایگاه تمدنی خود افتخار می‌کنیم اما درجا نمی‌زنیم و با وجود این ذهن‌های خلاق و آفرینشگر به شکل‌گیری مکتب‌های جدید در تبریز امیدواریم .

انتهای پیام/ش