اصفهان| ذوب‌آهن و پارس‌جنوبی؛ اقتصادی‌ترین برد سبزپوشان

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اصفهان، هفته بیست و هشتم رقابت‌های لیگ برتر فوتبال، جام خلیج فارس، روز گذشته با برگزاری 4 دیدار ادامه یافت که در یکی از آنها ذوب‌آهن اصفهان مقابل پارس‌جنوبی با نتیجه 2 بر صفر پیروز شد.

ذوب‌آهن در یکی از کم حاشیه‌ترین بازی‌های هفته مقابل پارس‌جنوبی به میدان رفت و با کسب 3 امتیاز شیرین آماده بازی حساس خود مقابل الزوراء عراق شد.

این دیدار در شرایطی برگزار شد که منصوریان به 5 بازیکن خود از جمله رشید مظاهری، سیدمحمدرضا حسینی، حمید بوحمدان و قاسم حدادی‌فر استراحت داده و آنها را با تیم به جم نبرده بود. از طرف دیگر سرمربی ذوب‌آهن نام وحید محمدزاده، رضا حبیب‌زاده، ابوذر صفرزاده و مسعود ابراهیم زاده را نیز از ترکیب اصلی تیم خارج کرد تا عملا ًذوبی‌ها با 9 تغییر مقابل پارس‌جنوبی به میدان بروند.

ذوب‌آهن با این پیروزی 36 امتیازی شده و با یک پله صعود، در رده هفتم جدول رده‌بندی جای گرفت.

نیروی جوانی ذوب‌آهن و پیروزی اقتصادی

ذوب‌آهن مقابل پارس‌جنوبی با اقتصادی‌ترین شیوه ممکن پیروزی را به دست آورد. سبزپوشان اصفهانی در روزی که بنا به تشخیص سرمربی خود برای فرار از خستگی ناشی از فشردگی مسابقات، با تغییرات زیادی پای به میدان گذاشته بودند، هرچقدر در خلق موقعیت‌های گلزنی ضعیف عمل کردند، اما در استفاده از اندک فرصت‌های ایجاد شده، کاملاً آماده نشان دادند. نگاهی به آمار بازی به خوبی نشان می‌دهد که ذوبی‌ها با توجه به سبک و سیستم انتخابی منصوریان، نتوانستند موقعیت گلزنی چندانی خلق کنند، اما فرصت‌طلبی بازیکنان این تیم باعث شد تا از 2 موقعیت ایجاد شده، 2 گل بسازند و همین امر 3 امتیاز شیرین را به حساب آنها واریز کرد. در واقع می‌توان گفت برگ برنده ذوب‌آهن مقابل پارس جنوبی، نرخ بالای‌ بهره‌وری بازیکنان این تیم در استفاده از موقعیت‌های گلزنی بود.

یکی دیگر از عوامل موفقیت ذوب‌آهن مقابل پارس جنوبی هماهنگی کامل بازیکنان با تفکرات و سیستم انتخابی منصوریان است. سرمربی سبزپوشان توجه به شرایط ذوب‌آهن ترجیح داد تا در این بازی مالکیت توپ و میدان را به حریف واگذار کرده و شیوه واکنش‌گرایانه را برای تیمش برگزیند. شاگردان منصوریان در طول مسابقه تلاش داشتند تا با قطع توپ و پرس سنگین تیم مقابل بازی را اداره کنند و مانع خلق موقعیت بازیکنان پارس جنوبی شده و در ضدحملات به دنبال گلزنی باشند. تاکتیک انتخابی منصوریان با توجه به داشته‌هایش کاملاً موثر بوده و بازیکنان این تیم موفق شدند در تمام دقایق بازی، وظایف خود را به نحو احسن به انجام برسانند.

از طرف دیگر نمی‌توان از نقش برتری روحی و روانی ذوبی‌ها در این بازی نسبت به بازیکنان پارس جنوبی غافل شد. منصوریان در نیم‌فصل دوم موفق شده است که تیمش را از نظر روحی و رونی به سطح بالای برساند و اعتماد به نفس بازیکنانش را به شدت افزایش دهد. در نقطه مقابل شاگردان تارتار در هفته‌های گذشته با حواشی زیادی روبه‌رو بوده‌اند و همین امر باعث شد تا در این دیدار تمرکز کافی را نداشته و از نظر روحی شرایط چندان مساعدی نداشته باشند. تفاوت 2 تیم در شرایط روحی باعث شد تا شاگردان تارتار در زدن ضربات آخر تمرکز لازم را نداشته باشند و همین امر کار را برای ذوبی‌ها راحت کرد.

اما نکته خوشایند تیم منصوریان، تبدیل شدن ذوب‌آهن از یک تیم بازیکن‌محور به یک تیم سیستم‌محور است. به زبان ساده‌تر می‌توان گفت منصوریان در نیم‌فصل دوم موفق شده است تا ذوب‌آهن را تبدیل به تیمی کند که برای اجرای برنامه‌هایش وابسته به حضور بازیکن خاصی نبوده و تمامی بازیکنان در سیستم انتخابی منصوریان حل شوند و همین امر باعث می‌شود تا ذوب‌آهن، در غیاب بازیکنان اصلی نیز به مشکل برنخورد.

به طور خلاصه‌تر راز موفقیت‌های اخیر منصوریان، تبدیل شدن ذوب‌آهن به یک تیم یک‌پارچه و هماهنگ است که از انسجام تیمی بالایی برخوردار بوده و تمامی بازیکنان در خدمت سیستم انتخابی سرمربی هستند.

ذوب‌آهن در مقابل پارس جنوبی با اتکاء به همین تغییرات و با وجود غیبت 9 بازیکن تأثیرگذارش موفق شد که بازی هوشمندانه و موفقی را ارائه کند. انگیزه زیاد بازیکنان جوان منصوریان در کنار دوندگی و تمرکز بالای آنها به ویژه در فاز دفاعی باعث شد تا ذوبی‌ها بازی کم اشتباه و بدن نقصی را ارائه داده و با وجود آنکه در نیمه دوم تحت فشار زیادی قرار گرفتند، اما فرصت زیادی در اختیار مهاجمان پارس‌جنوبی قرار ندادند. در فاز هجومی ذوبی‌ها شانس چندانی خلق نکردند، اما تبحر آنها در استفاده از ضربات ایستگاهی در کنار فرصت‌طلبی بازیکنان این تیم از اندک موقعیت‌های خلق شده 2 گل ساخت و ذوب‌آهن را صاحب 3 امتیاز با ارزش نمود.

علیرضا منصوریان: پارس جنوبی تیم سخت‌ببازی است/ بلای من سر دایی آمد

سرمربی تیم فوتبال ذوب آهن اصفهان به این نکته اذعان کرد که بازی تیمش مقابل پارس کیفیت فنی نداشته و حریف هم تیم سخت‌ببازی است.

علیرضا منصوریان پس از برتری 2 بر صفر تیمش مقابل پارس جنوبی جم اظهار داشت: کیفیت زمین چمن امروز به حدی نبود که هم تیم ما و هم تیم تارتار در زمین فوتبال بازی کنیم. در نیمه اول بازی مستقیم کردیم و گل دقیقه 45 ما جریان بازی را عوض کرد و این شانس را به ما داد که پرس کنیم. البته ما شنیده بودیم که دو سه هفته پیش زمین را ترمیم کردند.

وی افزود: به آنچه می‌خواستیم رسیدیم و گل دوم‌مان را روی باهوشی بازیکن جوان‌مان به ثمر رساندیم. امروز تقریبا با 9 بازیکن جوان‌مان بازی کردیم و خدا را شکر می‌کنیم و راضی هستیم. بازی کیفیت فنی زیادی نداشت و اگر ما هم از پارس جم گل می‌خوردیم شرایط بازی عوض می‌شد. بخش اعظمی از بازیکنان‌مان را نگه داشتیم برای بازی با الزورا عراق و امیدواریم بتوانیم پرچمدار کشورمان باشیم.

سرمربی ذوب آهن ادامه داد: من از 2-3 هفته پیش تصمیم گرفتم درباره داوری صحبت نکنم. خودم به این نتیجه رسیدم که از اول بحث‌مان احترام به داوری باشد. فکر می‌کنم باید یک مقدار به داوران فضا بدهیم و به دست و پای آنها نپیچیم و هر روز داوران را در مقام قیاس قرار ندهیم. تیم داوری امروز خوب بود و اکثر خطاهایی که اعلام کرد خطا بود. بازیکن نیجریه‌ای ما خیلی تکنیکی است و فوق‌العاده قوی است. من به او تذکر دادم گفتم ممکن است داور در خطای بعدی‌ اخراجش کند.

منصوریان درباره تیم فوتبال پارس جم تصریح کرد: پارس از معدود تیم‌هایی است که سال اولی که به لیگ برتر آمد، جزو 5 تیم اول بود و امسال هم خوب نتیجه گرفته است. تیم تارتار تیم سخت بباز و خیلی منسجم و فیزیکی است. این یک سورپرایز بود که سال اول به لیگ برتر آمدند و آسانسوری به دسته اول برنگشتند. غیر از کادرفنی مدیرعامل بسیار خوبی دارند. آقای رضاییان بسیار آرام است و در فضای حاشیه‌ای نیست. پارس جنوبی امسال پخته‌تر شده ولی در این زمین نمی‌تواند نتیجه بگیرد. سال گذشته زمین خوبی بود و تماشاگر هم ورزشگاه را پر می‌کرد. امروز ما کاملا روی ضربات آزاد کار کرده بودیم و می‌دانستیم که روی این زمین نمی‌توانیم فوتبال بازی کنیم. فکر می‌کنم امسال کار آقای رضاییان سخت‌تر می‌شود. فوتبال اینجا خیلی زنده است و مردم با فوتبال زندگی می‌کنند، اگر آقای رضاییان حفظ شود و امکانات به او بدهند نتیجه‌ می‌گیرد. امیدوارم اتحاد این تیم به هم نخورد و سال آینده هم در لیگ برتر موفق باشد.

سرمربی تیم فوتبال ذوب‌آهن درباره صعود شاهین بوشهر به لیگ برتر گفت: شاهین بوشهر به عنوان نماینده دوم استان قدمت‌دار است. در استان بوشهر فوتبال خیلی جاندار است و فکر می‌کنم یک دربی به وجود بیاید. یک مقدار امکانات شهر را باید بیشتر کنند تا مجبور نشویم در عسلویه بمانیم.

وی درباره برکناری علی دایی از سرمربیگری سایپا عنوان کرد: من اصولا نباید این سوال را جواب بدهم. ما مشابه علی دایی در فوتبال‌مان نداریم. هر کجای آسیا که برویم اسم فوتبال ایران بیاید علی دایی را می‌شناسند و در AFC و فیفا کرسی دارد. دایی آدم قابل عرضه‌ای در فوتبال ما در فیفا است و هر اتفاقی در فیفا بیفتد علی دایی را دعوت می‌کنند. من کنار او بودم و به تیم‌های کوچک و بزرگ گل زده است. بالای 70-80 بخیه در صورتش دارد و فکر می‌کنم شأن او حفظ نشد.

منصوریان افزود: اگر علی دایی را به عنوان سمبل بشکنیم نسل من و بعد از من چگونه فکر می‌کنند؟ من فکر می‌کنم احترام دایی را نگه نداشتند، خودش اعلام کرد که من پول نمی‌خواهم فقط پول بچه‌ها را بدهید. علی دایی چیز خاصی نگفته فقط پول بچه‌هایش را می‌خواست. همان بلایی که سر من در نفت آمد سر علی دایی هم آمد. فوتبال ما دچار یک مشکل اساسی است و همیشه شما نگاه کنید بین مدیرعامل، مربی و بازیکنان همیشه یک وضعیت اقتصادی ناپایداری است که شما را به نقطه‌ای می‌رساند که نمی‌توانید از علی دایی توقع داشته باشید سکوت کند. وقتی عصبانی هم می‌شود عصبانی شده است دیگر؛ او علی دایی است.

منصوریان درباره برکناری شفر و اینکه اگر از او دوباره بخواهند سرمربی استقلال می‌شود؟ خاطرنشان کرد: من امروز سرمربی ذوب‌آهن و افتخار می‌کنم سرمربی این تیم هستم. در مسائل دیگر دخالت نکنیم بهتر است.

سرمربی تیم فوتبال ذوب‌آهن در پایان گفت: دلیل اصلی برد امروز ما نیمکت تیم ما بود. ما دو بازیکن خوبمان وحید محمدزاده و مسعود ابراهیم‌زاده را روی نیمکت نگه داشتیم، این دو بازیکن انرژی خوبی به جوانان ما دادند. اتحاد و دوستی ما نشأت گرفته از حوزه فکری آقای آذری است.

پاشایی: تساوی نتیجه‌ای عادلانه برای دیدار ما و ذوب‌آهن بود

مربی تیم فوتبال پارس جنوبی جم مدعی شد تساوی نتیجه‌ای عادلانه برای بازی این تیم مقابل ذوب‌آهن اصفهان بوده است.

حسین پاشایی، مربی تیم فوتبال پارس جنوبی پس از شکست 2 بر صفر تیمش مقابل ذوب‌آهن اصفهان در نشست خبری اظهار داشت: باید از تمام هواداران پرشور تیم پارس جنوبی و شهر جم، عذرخواهی کنیم. نتیجه‌ای که امروز گرفتیم باعث دلخوری آنها شد، اما شرافتاً ما همه‌ی تلاش خود را برای اعتلای نام پارس جنوبی کردیم.

وی افزود: با شرایطی که زمین دارد، در حالی که کسی هم به فکر نیست، نمی‌شود برای تیمی که می‌خواهد فوتبال بازی کند، شرایط مهیا باشد. متأسفانه تیم ما شانس هم ندارد و با دو اشتباهی که انجام دادیم، دو گل خوردیم و نتیجه را واگذار کردیم.

مربی تیم فوتبال پارس جنوبی درباره تعویض‌های این تیم و انتقاد هواداران خاطرنشان کرد: آقای تارتار خیلی بهتر از هواداران درباره تعویض‌ها می‌داند. همین آقای آهنی که نام بردید، در طول هفته به دلیل مشکلات روحی و تمریناتی که انجام داد، آماده این بازی نبود. شرایط ما با ذوب‌آهن هم یکسان نبود. آنها 24 بازیکن دارند که در آسیا هم بازی می‌کنند و به لحاظ شرایط و آمادگی، وضعیت‌شان فراتر از لیگ ماست. با این حال فکر می‌کنم بازی خوبی انجام دادیم و مساوی نتیجه عادلانه‌تری بود.

انتهای پیام/ح