همدان| تاکنون از خودروی هلال‌احمر استفاده نکرده‌ام/ برای رفتن «امن یجیب» می‌خوانم

به گزارش خبرگزاری تسنیم از همدان، نشست خبری مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر استان به مناسبت فرارسیدن روز جهانی صلیب سرخ و هلال‌احمر برگزار و بهروز کارخانه‌ای ضمن بیان گزارشی از اقدامات این جمعیت در حوادث اخیر به پرسش‌های خبرنگاران پاسخ داد.

جلسه طبق معمول نشست‌های خبری هلال‌احمر با تأخیر و در ساعتی نه‌چندان مناسب آغاز شد؛ البته این بار تنها 15 دقیقه و برخلاف نشست سال گذشته که با تأخیر یک و نیم ساعته برگزار شد.

مدیرعامل که به‌تازگی از مأموریت در سیستان و بلوچستان بازگشته بود با فاصله 12 ماهه از نشست خبری پیشین در جمع خبرنگاران حاضر شد؛ پزشکی خوش‌برخورد و انتقادپذیر که در بیشتر مواقع به تلفن‌های خبرنگاران پاسخ می‌دهد.

کارخانه‌ای با اشاره به خاطراتش از سفر به سیستان گفت: مرکز خیریه سلامتی به‌وسیله یکی از پزشکان در این منطقه ایجاد شده که خدمات مختلف پزشکی را انجام داده و سیار است و این فرد خیّر، هزینه بالایی را در سیستان انجام می‌دهد.

وی بیان کرد: وضعیت برخی خانه‌ها بسیار بد بود تا اندازه‌ای که نمی‌توان نام خانه را بر آن‌ها گذاشت و مردم دچار فقر بودند.

کارخانه‌ای افزود: این منطقه برای گردشگری مستعد است و رسانه‌ها باید کمک کنند تا ورود گردشگر به رونق اقتصادی منطقه سیستان با 3 میلیون و 500 هزار نفر جمعیت کمک کند.

وی تصریح کرد: صنعت گردشگری حلال باید در کشور راه‌اندازی شود و نمونه آن کشور ترکیه است که نمازخانه یا استخر مجزا برای خانم‌ها و آقایان را ایجاده کرده؛ موضوعی که برخی خبرنگاران به شوخی و خنده آن را پاسخ داده و گریزی هم به “دیسکو” های ترکیه زدند.

حضور مسئولان در محل وقوع حادثه بزرگ‌ترین اشتباه است

مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر در پاسخ به پرسش دیگری هم گفت: یکی از بزرگ‌ترین مشکلات ساختار مدیریت نظام جمهوری اسلامی ایران این است که مسئولان به محل حادثه می‌روند درحالی‌که باید در اتاق‌های خود بنشینند و از آن جا مدیریت کنند.

کارخانه‌ای افزود: مسئولان با استفاده از وسایل ارتباطی و اینترنت باید از وضعیت منطقه مطلع شده و اقدامات لازم را انجام دهند و حضور آن‌ها در حوادثی نظیر پلاسکو و سیل‌ها و زلزله‌های دیگر اشتباه بوده است.

وی بیان کرد: رسانه‌ها به‌جای القای «چرانیامدن» مسئولان در جامعه به مدیران انتقاد کنند که چرا به محل حادثه آمده‌اند چون حضور آن‌ها در یک منطقه سبب بی‌خبر ماندن از وضعیت سایر مناطق می‌شود یا اگر نیاز به امضای مدیر باشد در دسترس نیست.

 

وی با اشاره به انتشار کتاب”درس‌هایی که از زلزله سرپل ذهاب باید گرفت” هم تأکید کرد: مسئولان باید از این حادثه درس گرفته و هم مدیریت بحران به‌خوبی انجام شود و هم بر ساخت بیمارستان‌ها و خانه‌ها نظارت کنند تا ایمن باشند.

کارخانه‌ای اعلام کرد: در استان همدان هم مکان‌های اسکان اضطراری در نظر گرفته شده و سال گذشته هم 7 میلیارد تومان خودرو امدادی برای استان خریداری شده که برخی هنوز استفاده نشده است.

تاکنون از خودروی هلال‌احمر استفاده نکرده‌ام/ برای رفتن «امن یجیب» می‌خوانم

کارخانه‌ای در پاسخ به پرسشی از مقدار حقوق دریافتی هم گفت: عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی به شمار رفته و در هلال‌احمر، عضو داوطلب هستم به همین دلیل مقدار حقوقم را دانشگاه به جمعیت هلال احمر کشور اعلام مرده و به همان اندازه برایم واریز می‌کنند.

وی اعلام کرد: در چند سال گذشته که مدیر این مجموعه بوده‌ام؛ یک‌بار با خودرو هلال‌احمر به‌جایی نرفته و همه تلفن‌های هلال‌احمر را هم با گوشی شخصی زده‌ام.

پرسشی که هرچند مدیرعامل هلال‌احمر به‌راحتی آن را پاسخ داد، اما برخی خبرنگاران آن را ورود به مسائل شخصی دانسته و به همکارشان خرده گرفتند.

کارخانه‌ای در پاسخ به پرسش خبرنگار “تسنیم” مبنی بر چرایی برگزاری دوره‌های آموزشی برای معاونان جمعیت هلال‌احمر در هتل‌های گران‌قیمت بدون حضور خبرنگاران و باوجود کمبود منابع مالی در این مجموعه هم گفت: بالاخره این افراد باید در جایی استراحت می‌کردند.

این پاسخ در حالی است که سال گذشته، همایش معاونان امداد و نجات هلال‌احمر سراسر کشور به میزبانی همدان به مدت 3 روز در هتل امیران برگزار شده و دبیر کل جمعیت هلال‌احمر در همان جلسه اعلام کرد که برای به‌روزرسانی ناوگان امدادی هلال‌احمر محدودیت‌هایی وجود دارد و اعتبار مالی لازم برای واردات و خرید تجهیزات جدید باید تأمین شود.

مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر استان در واکنش به پرسش “تسنیم” مبنی بر ضرورت جوان‌گرایی و تغییر مدیریت هلال‌احمر با توجه به نیاز بیشتر به حضور او بخش درمانی استان هم گفت: چند بار به استاندار پیشین درخواست استعفا دادم، اما موافقت نکرد و از شاهرخی، استاندار فعلی هم خواسته‌ام که من را سریع از این پست بردارد و «امن یجیب» می‌خوانم که این کار انجام شود و به‌زودی و تا سه چهار ماه دیگر انجام می‌شود.

پرسشی که بهروز کارخانه‌ای با آرامش به آن پاسخ داد، اما سبب ایجاد همهمه در بین خبرنگاران شد تا جایی که یکی از آن‌ها به حمایت از مدیرعامل هلال‌احمر برخاسته و گفت: این نوع تفکر سبب عقب‌ماندگی استان، رفتن مدیران کارآمد و روی کار آمدن مدیران ضعیف می‌شود.

برخی هم این خواسته را خوب دانستند به‌شرط اینکه مدیران اصولگرا هم تغییر کنند و تنها مشمول اصلاح‌طلبان نشود که خبرنگار دیگری پاسخ داد: مدیر اصولگرایی وجود ندارد که نیاز به تغییرش باشد!

پایان‌بخش جلسه هم چند بیت شعری بود که کارخانه‌ای برای خبرنگاران خوانده و با دادن هدیه، جعبه کمک‌های اولیه و لوح سپاس از آن‌ها تقدیر کرد.

به گزارش تسنیم، بهروز کارخانه‌ای، پزشک متخصص بیهوشی در بیمارستان‌های دولتی استان همدان است که در انتخابات ریاست جمهوری سال 92 مسئولیت ستاد انتخاباتی حسن روحانی را بر عهده داشته و اواخر همان سال به‌عنوان مدیرعامل هلال‌احمر استان منصوب شد.

وی در سفر سال 94 رئیس‌جمهور به همدان هم به‌عنوان مسئول ستاد استقبال مردمی از کاروان تدبیر و امید فعالیت می‌کرد، ستادی که حاشیه‌های جالبی از مزین شدن چادرهای قرمزرنگ نهاد بشردوست و بی‌طرف و بی‌غرض “هلال‌احمر” به پوشش “بنفش”! تا نصب افراطی بنرهای خوشامدگویی از فرودگاه تا محل سخنرانی رئیس‌جمهور را با خود به همراه داشت.

انتهای پیام/ن