جامعه آمریکایی در آستانه فروپاشی با نامشروع بودن 50 درصد نوزادان + جدول

به گزارش خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا؛ “نهاد خانواده سالم” بدون تردید یکی از بنیادهای انکارناپذیر برخوراری از  جامعه‌ای سالم و پیش‌رو است؛ برخورداری از روابطی تحت حمایت قانون و به تبع آن تولد نوزادانی که از ازدواج‌های قانونی حاصل شده‌اند، یکی از مصادیق نهاد خانوادگی سالم و به تبع آن سلامت اجتماعی است.

به نظر می‌رسد این مسئله در جامعه آمریکا به‌ویژه طی دهه‌های اخیر دست‌خوش چالش‌های قابل توجهی شده است.

آمریکا با وجود پیشرفت‌هایی که به مدد استیلای قدرت نظامی و به عنوان یک ابرقدرت در حوزه علم و تکنولوژی داشته است اما در زمینه سلامت اجتماعی و نهاد خانواده با بحران عمیقی مواجه است؛ این بحران صرفا به افزایش نرخ تبهکاری، تبعیض علیه مناطق حاشیه‌نشین و مواردی از این دست محدود نمی‌شود بلکه “افزایش نوزادان ناشی از ارتباط‌هایی خارج از ازدواج” از جمله مهمترین آسیب‌های اجتماعی در جامعه امروز آمریکا به شمار می‌رود.

بنا به آمار رسمی ایالات متحده آمریکا، میزان افزایش زاد و ولد نوزادانی که در اثر ارتباط‌هایی به غیر از ازدواج حاصل شده‌اند طی 50 سال اخیر به نحو قابل توجهی افزایش پیدا کرده است؛ در حالیکه نرخ تولد نوزادان ناشی از ارتباط‌هایی خارج از ازدواج در سال 1960 تنها 5 درصد بوده در سال 1995 به رقم 32 درصد و در سال 2008 به رقم حیرت‌انگیز 41 درصد رسیده است!

برخی از آمارهای دیگر حکایت از آن دارد که نرخ این زاد و ولدهای نامشروع در دو سال 2007 و 2008 به 51 درصد نیز رسیده است. هر چند که برخی تلاش‌ها برای کاهش این نرخ باعث شد تا کودکان ناشی از روابط غیر خانوادگی در سال 2017 به 35 درصد کاهش پیدا کند البته نباید فراموش کرد که نرخ کلی تولد در سال 2017 به نسبت سال قبل از آن 2 درصد کاهش پیدا کرده بود.

این تحقیق به صورت جامع طی دهه‌های مختلف و در همه ایالت‌های آمریکا انجام شده است و مهمترین منبع آن نیز مدارک هویتی مادران بوده تا مشخص شود که آن‌ها به طور قانونی ازدواج کرده‌اند یا خیر.

یکی از جدی‌ترین دلایل مربوط به افزایش زاد و ولدهایی خارج از ازدواج به افزایش ارتباط‌های غیر رسمی که از آن به ازدواج سفید یاد می‌شود، مربوط است؛ به همین دلیل در میان برخی از قومیت‌های آمریکایی که تمایل بیشتری به این نوع از روابط دارند، چنین تولدهایی بیشتر دیده می‌شود.

در سال 2017 تقریبا 37 درصد از زنان سیاه‌پوست هیسپانیک، کودکانی خارج از ازدواج به دنیا آورده‌اند این در حالی است که این رقم نزد زنان با تبار آسیایی و غیر هیسپانیک به ترتیب 27 و 13 درصد بوده است.

به طور کلی میزان زاد‌و‌ولدهای ناشی از ارتباط‌هایی به غیر از ازدواج در سال 2017 در آمریکا رقم یک میلیون و 533 هزار و 901 نوزاد بوده است؛ کل نوزدانی که در این سال در این کشور متولد شده‌اند، 3 میلیون و 855 هزار و 500 نوزارد بوده است.

در عین حال “سن” نیز نقش قابل توجهی در تولدهای خارج از خانواده داشته است؛ به این ترتیب، چنین تولدهایی آمار بالاتری در میان جوانان دارد و نشان‌دهنده آن است که هر چه جامعه آمریکا به سوی سنین‌پایین‌تر می‌رود، این نوع از تولدهای نامشروع نیز در این جامعه رشد بیشتری دارد.

در سال 2017، 92 درصد نوزادانی که از مادران کمتر از 15 سال متولد شدند، ناشی از روابط غیر از ازدواج رسمی بودند؛ این رقم برای زنان 15 تا 19 ساله به 81 درصد می‌رسد.

زنان 20 تا 24 ساله، نرخ 59 درصد را به جا گذاشته‌اند؛ کمترین آمار نیز متعلق به زنان 35 تا 39 ساله است که 21 درصد نوزادان ناشی از روابط غیر ازدواج را به دنیا آورده‌اند.