کرمانشاه| اخبار ضد و نقیض از حمله خرس یا گرگ به گله چوپان گیلانغربی

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمانشاه، از روز گذشته اخباری مبنی بر تلف شدن تعدادی دام در روستای تولک چیکان منصوری بخش گواور گیلانغرب در فضای مجازی و بعضا به نقل از مسئولان منتشر شد که از نظر تعداد دام‌های تلف شده و دلیل این حادثه هیچ هماهنگی بین اخبار وجود نداشت.

در برخی از اخبار تعداد دام‌های تلف شده 50 و در برخی دیگر 76 مورد عنوان شده است و همچنین دلیل این حادثه در برخی موارد حمله خرس و در برخی از موارد نیز سقوط دام‌ها به دره به دلیل ترس از حمله خرس عنوان شده است.

رئیس دامپزشکی گیلانغرب دلیل تلف شدن 76 رأس دام این چوپان گیلانغربی را سقوط دام‌ها به دره به دلیل ترس از حمله خرس عنوان کرده و این در حالی است که مسئولان محیط زیست شهرستان این موضوع را تکذیب کرده و مدعی هستند 50 رأس دام آن هم به دلیل حمله گرگ تلف شده است و ادعای چوپان برای حمله خرس دریافت غرامت از محیط‌زیست است.

سازمان حفاظت محیط زیست در قالب حمایت از گونه‌های نادر و در معرض انقراض و به منظور ممانعت از اقدام دامدار خسارت دیده برای کشتن وحوش خسارات ناشی از حمله پلنگ را در قالب بیمه تقبل کرده است و بر همین اساس مسئولان محیط‌زیست ادعا دارند که امیدواری برای دریافت غرامت انگیزه این چوپان برای عنوان کردن حمله خرس بوده است.

فرار از حمله خرس 76 رأس دام را در گیلانغرب تلف کرد

مالک عظیمی رئیس اداره دامپزشکی شهرستان گیلانغرب در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کرمانشاه نیز اظهار داشت: 76 رأس دام شامل هشت بز و بزغاله و 68 میش و بره به دلیل حمله خرس در روستای تولک چیکان منصوری بخش گواور گیلانغرب تلف شدند.

وی با اشاره به کوهستانی و صعب‌العبور بودن این منطقه عنوان کرد: بنابر گفته چوپان بعد از حمله خرس به گله، گوسفندان از ترس فرار کرده و در دره سقوط کرده‌اند.

عظیمی بیان کرد: علاوه بر تلف شدن 76 رأس دام تعدادی نیز دچار شکستگی دست شده‌اند که با کشتارگاه سرمست جهت کشتار این دام‌ها هماهنگ شده است.

حمله خرس به 50 رأس گوسفند در گیلانغرب صحت ندارد

رئیس محیط زیست شهرستان گیلانغرب نیز در این رابطه گفت: حمله خرس به 50 رأس گوسفند در گیلانغرب کذب است و به دلیل گرفتن خسارت چنین شایعه‎ای درست شده است.

فریبرز بساطی در گفت‌‏وگو با خبرنگار تسنیم در کرمانشاه، از حمله‏ گرگ به 50 رأس گوسفند در گیلانغرب خبر داد و اظهار داشت: این حادثه در ارتفاعات روستای تولک چیکان منصوری گواور اتفاق افتاده است و سبب شد دام‏‌ها از وحشت حمله گرگ به داخل دره سقوط کنند.

رئیس محیط زیست شهرستان گیلانغرب با بیان اینکه صاحبان گوسفندان به دلیل دریافت خسارت از محیط زیست، گزارش اشتباه داده‏اند بیان کرد: خسارت جانی و مالی از ناحیه حیواناتی همچون پلنگ و خرس به افراد پرداخت می‎شود اما خسارت‌های ایجاد شده ناشی از حمله گرگ پرداخت نخواهد شد.

وی با بیان اینکه این افراد به مناطق حفاظت شده وارد شده‎اند عنوان کرد: در مناطق حفاظت‎شده گیلانغرب انواع حیوانات همچون گرگ وجود دارد که مردم در هنگام ورود به این مناطق باید مراقب حمله حیوانات وحشی باشند.

بساطی با بیان اینکه مردم به راحتی می‎توانند وارد مناطق حفاظت شده گیلانغرب شوند گفت: عشایر و دامداران سال‌ها در منطقه قراویز رفت‌وآمد داشته‌اند اما نیازمند آموزش‌های کافی در نحوه برخورد و مراقبت از گونه‌های حیات‌وحش این منطقه هستند.

رئیس محیط زیست شهرستان گیلانغرب از ساماندهی منطقه حفاظت شده قلاجه خبرداد و گفت: منطقه حفاظت شده قلاجه با مساحت 42 هزار و 605 هکتار در حد فاصل شهرستان‌های گیلانغرب و اسلام‌آباد غرب در استان کرمانشاه واقع شده ‌است و حفاظت از حیوانات نادر نیازمند ساماندهی این منطقه است.

وی خاطرنشان کرد: حیواناتی همچون خرس قهوه‌ای، آهو، گرگ، پلنگ، خوک وحشی، شغال، روباه، خرگوش، کل و بز، گرزه مار، مار کوتوله پارسی، یله مار، دلیجه، شوکا و مار و از پرندگان کبک، کبوتر جنگلی، بلدرچین، عقاب جنگلی، کرکس، شاهین، فاخته و قرقاول در مناطق حفاظت شده قلاجه زیست می‎کنند.

انتهای پیام / ز